Saddam’ın internet adresleri kapışılıyor

İdam edilen Irak'ın devri lideri Saddam Hüseyin'in adını taşıyan internet adresleri sanal ortamda kapışılıyor.

Saddam’ın, ‘www.saddamhuseyin.’ ismindeki domainlerden de ‘com’ ve ‘net’ adresleri internet kullanıcıları tarafından satın alındı.

30 Aralık 2006’da infazı gerçekleşen Saddam’ın ismini taşıyan www.saddamhuseyin.net adresini Deniz Web aldı. Kısa sürede siteyi 20 bin kişi ziyaret etti. Saddam Hüseyin’in biyografisinin yer aldığı sitede, Irak ve eski liderinin fotoğrafları yer alıyor. Bugüne kadar medyada yer almış Irak ve Saddam’la ilgili haberlerin bulunduğu sitede dünyanın Irak ve Saddam Hüseyin’in asılmasını nasıl değerlendirdiği de sunuluyor. ABD’nin Irak’ı işgalinden sonra yapılmış anketlerin de yer aldığı sitede ayrıca dünya liderlerine görüşlerin aktarılabildiği forum yer alıyor. Ziyaretcilerin buradan, ABD Başkanı George W. Bush, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Kuzey Kıbrıs’ın eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a e-mail atmasına da imkan sağlanıyor.

Saddam Hüseyin’in adını taşıyan domainlerin yabancılar tarafından alındığına dikkat çeken Deniz Web Genel Koordinatörü Yusuf İnan, Saddam’ın iyi veya kötü yanlarıyla tüm dünya tarafından ilgiyle takip edilen bir lider olduğunu söyledi. Türk halkının görüşlerini merak ettikleri için bu adresi aldıklarını ifade eden İnan, “Kendi halkı tarafından heykeli ayakkabılarla dövülen bir liderdi. Asılma şekli ise özellikle televizyon ekranlarında ve gazete sayfalarında gösterilmesi Türk insanını üzdü. Biz topluma ayna vazifesi olarak bu siteyi kurduk.” dedi.

İsmi 4 Ocak’ta aldıklarını ve o gün bile 895 kişinin kullanıma açılmamış siteyi tıkladığını kaydetti.