Saddam’ın mahkemesi başladı

Irak'ın devrik lideri Saddam ve yardımcılarının Duceyl katilamıyla ilgili olarak yargılandığı davanın 15. duruşması bugün başladı.

Davanın görüldüğü Irak Yüksek Mahkemesi başsavcısı Cafer Musavi, duruşmanın başlamasından önce Irak devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Saddam’ın bu dava ile ilgili olarak suçlu bulunması halinde hakkındaki diğer suçlamalara geçilmeden idam edilebileceğini söyledi.

Musavi, “Eğer mahkeme Duceyl olayı ile ilgili olarak sanıklardan birine ölüm cezası verirse, yasa açık, infaz karardan sonra 30 gün içinde gerçekleşmeli” diye konuştu.

Aralarında ABD’li eski bakan Ramsey Clark ve Katar Adalet eski Bakanı Necib El Nuemi’nin de bulunduğu bütün savunma avukatlarını mahkeme salonundaki yerlerini aldıkları kaydedildi.

Irak’ın devrik lideri Saddam ve yardımcıları hakkındaki ilk dava, en hızlı karar verileceği düşünülen 1982 Duceyl katliamı.

Devrik lider, Şii köyü Duceyl’de kendisine yöneltilen suikast girişiminin ardından, 143 kişinin idamı, 1500 kişinin tutuklanıp işkence görmesi ve 399 ailenin ev ve tarlalarının yok edilmesi suçlamasıyla yardılanıyor.

Davadaki diğer 7 sanık da, dönemin istihbarat şefi ve Saddam’ın üvey kardeşi Barzan İbrahim Tikriti, Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan, Devrim Mahkemesi Başkanı Avad Hamid Bandar, Baas Partisi Duceil sorumlusu Abdullah Kazım Ruveyyid, Duceil yetkilileri Ali Dayim Ali, Muhammed Azavi Ali ve Mizhar Abdullah Ruveyyid.

Sanıklar, suçlu bulunursa idam cezasına çarptırılabilecek.