‘Saddam’ın asılmasından ABD sorumlu’

Irak’taki başlıca Sünni dini kurum olan Ulemalar Komitesi, devrik lider Saddam Hüseyin’in asılmasından ABD’yi sorumlu tuttu.

Komitenin internette yayımlanan açıklamasında, Amerikalılar, “Saddam Hüseyin’in asılmasının arkasından olmak” ile suçlandı ve Iraklılar, ”Amerikalıların planlarını bozmaya” çağrıldı.

Açıklamada, “Eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in cezasının bu biçimde infaz edilmesi, işgalci ile Irak içinde ve dışında bazı müttefiklerinin arzu ve emirleri doğrultusunda gerçekleşmiştir” denildi.

Olayın “tamamen siyasi” olduğuna vurgu yapılan açıklamada, cezanın Irak’ta Kurban Bayramının birinci günü olan Cumartesi günü infaz edildiği hatırlatılarak, “Bu tarihin seçilmesi, nefretlerinin ve Sünnileri kışkırtma arzularının bir ifadesidir” görüşü dile getirildi. Iraklıları bu idamdan ders almaya ve ulusal birliği koruyarak ülkeyi mezhep savaşına sürüklemek isteyenleri haksız çıkarmaya çağıran Ulemalar Komitesi, “Bir gün işgalcinin değil de, Irak halkının kendilerine çeşit çeşit acılar çektirenler hakkında adil bir hüküm verebilmesi” arzusunu dile getirdi.