Sadr Irak’taki operasyonu destekliyor

Iraklı Şii lider Mukteda Sadr'ın, ABD ordusu ile Irak ordusunun başkent Bağdat'ta birlikte düzenlediği güvenlik operasyonunu hala desteklediği bildirildi.

Sadr’ın sözcülerinden Salih el Ugeyli, Mehdi Ordusu adlı milis kuvvetinin lideri Sadr’ın dün Sadr Mahallesi’nde okunan bildirisinin medya tarafından “yanlış yorumlandığını” söyledi.

Mukteda Sadr’ın bildirisinin Irak güvenlik kuvvetlerini Bağdat’ta Amerikan ordusundan bağımsız hareket etmeye teşvik ettiğini belirten Ugeyli, “Medya bildiriyi yanlış yorumladı, çünkü biz hala operasyon planını tamamen destekliyoruz. Bildirinin amacı Amerikan yardımı olmadan daha fazla şey yapma yeteneğine sahip olan güvenlik güçlerimize bir tavsiyede bulunmaktı” dedi.

Sadr hareketinin üst düzey liderlerinden Falah Hasan Şanşal da, “Güvenlik planından desteğimizi çekmedik. Bütün yaptığımız şey, Iraklıları daha fazla öncülük üstlenmeye çağırmaktı ve işgalin kaldırılması taleplerimizi tekrarladık” dedi.

Planın uygulanmaya konmasından önce, milis gücünün bazı üst düzey komutanlarıyla birlikte Irak’ı terk ederek İran’a gittiği bildirilen Sadr, dün Bağdat’ın Sadr Mahallesi’nde halka hitaben okunan bildirisinde, Irak güvenlik güçlerini, Amerikalılardan uzak durmaya ve “bağımsız bir Irak planı” yapmaya çağırmıştı.