Safra kesesinde yumurta büyüklüğünde taş!

Balıkesir'in Havran İlçesi'ne bağlı Büyükdere Beldesi'nde yaşayan yaşlı bir şahısın safra kesesinden yumurta büyüklüğünde taş çıkarıldı.

Büyükdere Beldesi’nde bakkal işleten 70 yaşındaki Doğan Keser, safra kesesinde 25 yıl önce oluşmaya başlayan taşı, ameliyattan korktuğu için aldırmadı. Son günlerde acılara daha fazla dayanamayan Keser, en sonunda safra kesesi patlayınca yakınları tarafından Edremit Özel Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanenin Genel Cerrahi Uzmanı Caner Çorumluoğlu tarafından yapılan muayene sonucu Keser’in safra kesesinin, büyüyen taş nedeniyle patladığı anlaşıldı.

Ameliyata alınan Doğan Keser’in safra kesesinden 10×8 ebatlarında, kaz yumurtası büyüklüğünde bir taş çıktığını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Çorumluoğlu, “Hasta bize safra kesesi patlamış şekilde geldi. Hemen ameliyata aldık. İçindeki taş, sarfa kesesini büyütmüş. Bugüne kadar ben bu büyüklükte taş görmedim. 4-5 santimetrelik taş gördüm. Ama çay bardağı kadar büyük bir taş görmedim. Ameliyat 1 saat 15 dakika sürdü. Şu an hastamız çok iyi durumda. Biz de bu taşın fotoğrafını çektik. Tıbbi yayınlar için, kongrelerimizde, biz de gördük diye bildiririz.” dedi.

Öte yandan, korkudan ameliyat olmayan, yaklaşık 25 sene safra kesesinde taş taşıyan Doğan Keser ise, “Ben bu taşı ısmarlamadım, benden çıktı.” diyerek gazetecilere poz verdi.

Keser’in yakınları ise, “Doktorları bile şaşırtan bu taşı yıllarca sakladı. Daha fazla dayanamayınca en sonunda pes etti.” dediler.