Sağ sol kavgası tırmanıyor

Kocaeli'de sağ ve sol görüşlü gruplar arsındaki kavga gittikçe büyüyor. İki gün önce sol grup yürüyüş düzenledi.

Kocaeli Üniversitesi’nde bir öğrencinin bıçaklanması ile başlayan gerginlik gittikçe yükseliyor. Sol görüşlü olduğu belirtilen bir öğrencinin ülkü ocaklarından 6 kişi tarafından bıçaklandığı iddiası üzerine sol görüşlü gençler 3 gün önce yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sırasında ülkü ocakları aleyhine slogan atılınca, ülkü ocaklarına üye bir grup dışarı çıkarak sol grubun üzerine yürüdü. Polis ekiplerin zor kontrol altına aldığı yürüyüşten bir saat sonra öğrencilerin gittiği 4 kafe taşlı ve sopalı 50 kişilik grup tarafından saldırıya uğradı.

Olayların ardından bugün Ülkü Ocakları bir yürüyüş düzenledi. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı yürüyüşe Kocaeli Emniyet Müdürlüğü izin vermeyerek sadece basın açıklaması yapılmasına izin verildi. Bunun üzerine ortalığın tansiyonu iyice yükseldi. Basın açıklaması yapıldığı sırada grubun arka tarafı birden karıştı. Gruptakiler bir kişiye tekme tokat girerek linç etmek istedi. Şahısın çevresini tutan polis ekipleri, gelen darbelerden korumaya çalıştı.

Gerginliğin neden çıktığı bilinmezken, şahsın zafer işareti yaparak bayrağa vurduğu iddia edildi. Olaylar üzerine bölgeye Emniyet Müdürü Hüseyin Namal geldi. Namal’ı gören gruptan bir kişi neden yürüyüşe izin verilmediği ve fazla geniş güvenlik önlemleri aldığı gerekçesi ile sözlü sataşmada bulundu. Tekrar yükselen gergin ortamda araya girilerek bağıranlar yatıştırıldı. Okunan basın açıklamasında, Filistin ve Irak’taki gerginliğin Türkiye’ye de sıçratıldığı vurgusu yapıldı.

Basın açıklamasının tamamlanmasından sonra grup tekbir ve Türkiye sloganları atarak dağıldı.