Sağlam: Art niyetli olmamak lazım

Bursaspor teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Galatasaray ile oynayacakları maçı değerlendirirken, hakemler ve maç saatleri hakkında konuştu..

Sağlam’ın basın toplantısından Ajansspor tarafından derlenenler şu şekilde:
“Güçlü bir takıma, zor bir rakibe karşı oynayacağız. Ligin lideri konumudayız, puan durumunun en yukarısındayız. Bulunduğumuz konumu hak ettiğimizi ortaya koyduğumuz mücadele, oyun kalitesi ve aldığımuız punalarla gösterdik. Ayrıca sempati kazanan bir takım olduk. Diğer takım taraftarlarının ikinci takımı olduk diyebiliriz. Sempatiyi sevgiyi oluştururken futbolun spor olduğunu hatırlatmaya başladık. Dostluk ve barış olduğunu yaşayarak anllatmaya çalıştık. Fair-play liginde de ikinci durumdayız. Saha içi şartlara göre birinci olmamız lazım. Ama yanlış anlaşılşan bir açıklamadan dolayı ikinci konumdayız. Zirve mücadelesi yaparken, baskı stres ortamında mücadeleler oynarken fair-play içinde mücadelenin nasıl yapılacağını gösteriyoruz. Hem oyuncularıma hem de lider takımın lider taraftarı gibi davranan, soğunkanlığını koruyan taraftarımıza da çok teşekkür ediyorum. Galatasaray karşısında kazanmak için oynayacağız. Galatasaray önemli futbolcuları olan bir takım. Sadece önlem alarak kazanma şansınız yok. Gerçeklerimizle yüzlereşerek, mücadele açısından kesinlikle geride kalmadan, şampiyonluk yarışında rahatlatacak çok önemli engeli aşmamızı sağlayacak puanları almayı düşünüyoruz. Oyuncularımın alınlarının akıyla bu maçtan çıkacaklarını düşünüyorum. Bize avantaj sağlayacak 3 puanı alacaklarına inanıyorum.

Takımda moral motivastyon üst seviyede. Diğer takımlar 7-8 sakatla uğraşırken, hiçbir sakatın olmaması sevindirici, mutluluk verici ve umutlandıran bir olay. Tam kadro hazırlanıyoruz. Taraftarımız bizim için önemli. Son iki deplasmanda taraftar yoğunluğu, çokluğu yaşadık. Yine onlara teşekkür ediyorum, başarımzıda çok büyük rollleri var. Federasyonun uygun gördüğü kapasite oraya gelecek, bizi destekleyecekler. Lider Bursaspor’a yakışır tavır ve davranışta olacaktırlar. Alınacak 3 puan neticesinde şehrimize mutlu dönmek istiyoruz.”

‘Hakem konusunda endişeniz var mı?’ şeklindeki soru üzerine Sağlam şöyle konuştu:
“Maç öncesinde görüş belirtip hakemleri etkilemek doğru değil. Hakemler için en büyük sıkıntılardan birisi bu. Baskı altına alma uğraşları çok rahat şekilde maç yönetmelerine engel oluyor. Hakemler hakkında açıklama yapmamaya özen gösteriyoruz. Hakemlere sonuna kadar güveniyoruz. Hatalar yapıyorlar, bizim lehimize de alayhimize de hatalar oluyor. Yöneticiler, teknik adamlar, futbolcular hata yapıyorsa onların da yapmalarına hoşgörü ile yaklaşmak lazım. Kimse hatasız değil. Bünyamin Gezer’e sonuna kadar güveniyoruz. Hiçbir hakemin ön yargılı ve bilerek hata yapacağını sanmıyorum. Böyle düşünmedik ve düşünmeyeceğiz. Bünyamin Gezer’e başaılar diliyorum. İnşallah şanssız bir krşılaşma olmaz onun için. Bizim olaya bakış açımız bu.”

Şampiyonluk primi ile ilgili bir soru üzerine, “Herkesin yapmış olduğu için karşılığını alması gerekir. Bu çocuklar buraya kadar getirdiyse olayın maddi tarafta ilgilendiğini düşünmüyorum . Şampiyon olursak neler kazanacağımızı çok iyi biliyoruz. Şampiyonluk çok önemli bir olay olacak. Bu başarının içirisinde olmak onurlandıracak. Manevi hazzı çok daha önemli. Şampiyon olduktan sonra kulüp de gerekeni yapar. Bizi teşvik etmeye çalışan herkese teşekkür ederken, maddi tarafla ilgilenmediğini çok rahat söyleyebilirim. Trabzonspor’dan uzun yıllar sonra Anadolu’dan şampiyon çıkacak olmanın gururu olacak” diye konuşan Sağlam, maçların aynı saatte oynatılması ile ilgili soru üzerine ise şöyle konuştu:

“Federasyonun almış olduğu bir karar. Herkesin saygı duyması lazım. Yayıncı kuruluştan dolayı, değişik sebeplerden dolayı farklı günlerde saatlerde oynatılıyor. Ben çok fazla iki tarafın da etkileneceğini düşünmüyorum. Kötü niyetli olmamak lazım. Futbolu spor gibi yaşamamız lazım. Art niyetli düşünmemek lazım bu işlerde.”