Sağlığın dansı

Dans ve fitnessi kaynaştıran ünlü İspanyol dans eğitmeni Begona Gonzales Otero, özel tekniklerini tanıtmak için Türkiye’ye geldi ve bakın neler söyledi.

Modern dans, Hip- Hop ve Jazz Dans’ta dünyanın sayılı dansçıları arasında olan Otero, Bodycombat, BodyJam, Bodybalans dersleri ile ilgili üç ayrı tanıtım çalışması için 28- 31 Mart tarihleri arasında Essporto Health &Fitness Club’da dansseverlerle buluştu. Aynı zamanda İspanya’da modellik de yapan 27 yaşındaki ünlü dans hocası, sağlıklı dansın inceliklerini BUGÜN’e anlattı…

– Üç farklı ders Bodycombat, BodyJam, Bodybalans hakkında bir eğitim programı için geldiniz. Kısaca bu derslerden bahseder misiniz?

BodyJam, herkesin dans etme ve ritm içgüdülerini açığa çıkaran dans temelli bir çalışma. Hip Hop, Funk ve Latin müziğinin en son soundlarıyla döneminin liste başı müziklerini birleştiriyor. Bodybalans Yoga, Tai-Chi gibi geleneksel doğu disiplinleri ile Pilates gibi yeni metotları bir araya getiriyor. Bodycombat ise karate, boks ve tekvando gibi savunma disiplinlerinin hareketlerini bir saatlik enerjik bir rutinde bir araya getiriyor.

– Peki Bodycombat dersi kendimizi korumak amaçlı mı öğreniliyor?

Hayır, bu bir kişisel savunma sporu değil kesinlikle. Benim dersimin böyle bir amacı yok. Bodycombat ile savunma sporları birbirinden tamamen farklı. Mesela boks bir disiplindir ama kendini savunmayı ikinci planda gören, kendi içinde felsefesi olan bir spor dalıdır. Bu fesefe içinde spor yapanlar tamamen gerçeklere odaklanmayı öğrenirler.

Bodycombat ise eğlenmek ve stresten arınmak için verdiğimiz bir ders. Bu içinde sizin de saydığınız gibi boks, karate gibi disiplinlerin hareketlerinden küçük örnekleri de içinde birleştiren eğlenceli bir form var. Özellikle savunma sporlarını hiç denememiş olanlara önerdiğimiz bir egzersiz türü. Bu hareketleri sevdiğimiz müziklerle birleştiriyoruz ve ortaya denemesi inanılmaz zevkli bir kombinasyon çıkıyor.

– Bu derslerle kilo verilir mi?

Evet bununla kilo vermek mümkün. Fakat beslenmenize kesinlikle çok dikkat etmeniz gerekiyor. Yalnızca Bodycombat ya da BodyJam yaparak kilo veremezsiniz. Kilo almamak ve formda kalmak başka bir şey, kilo vermek için dans etmek başka bir şey. Yaptığınız sporun türüyle de çok alakalı. Vücudunuzun neye ihtiyacını olduğunu belirlemek gerekir.

Vücudumuz bir araba gibi çalışıyor. Siz eğer bu arabanın çalışması için gereken yağı vermezseniz arabanız sizi yolda bırakır. Vücudumuz da aynı bunun gibidir. Sağlığımız için ölümüne bir diyete girerek kilo vermeyi tavsiye etmem. Önemli olan doğru beslenmesini bilmek. Önerim, sporu ve dansı hayatımızın bir parçası haline getirmemiz tabii…

– Uzman gözüyle baktığınızda Türk kadınlarını beğendiniz mi?

Biliyorsunuz kalça ve karın bölgesi yağlarından çok muzdariptirler… Türk kadınları çok kilolu olduklarını düşünmesinler bence. Onlardan etkilenmemek mümkün değil. Türk kadınının özellikle yüzüne dikkat ettim, çok güzel. Gözleri çok anlamlı bakıyor! Biz İspanyol kadınları da siyah saçlı ve beyaz tenliyiz ama Türk kadınlarında gözlemlediğim şey; saç ve göz renkleri değişken ama kesinlikle çok etkileyici. Daha evvel de söylediğim gibi, doğru beslenme, biraz irade ve dans ile fazla olduğunu düşündüğünüz kilolarınızdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz!

– Dans etmenin özellikle Hip Hop’ta çok önemli bir yeri var. Siz Grammy ödüllü Black Eyed Peas grubunun da eğitmenisiniz…

Evet onlarla birlikte çalıştım ve gerçekten mükemmel olduklarını düşünüyorum. Çok çalışkanlar ve çok iyi müzik yapıyorlar. Üstelik epey de eğlenceli insanlar, dans onların yaşam tarzı! Bence muhteşem dans ediyorlar, hızlı öğreniyorlar. Onlarla dans ederken dünyaca ünlü bir müzik grubu olduklarını değil, dans etmesini çok seven iyi birer müzisyen olduklarını hissediyorsunuz. Onlarla çalışırken hiç zorlanmadım, çok da keyif aldım.

– Bu Türkiye’ye ilk gelişiniz değil mi?

Evet bu Türkiye’ye ilk gelişim. İstanbul’da Doğu’yu ve Batı’yı bir arada görmek beni büyüledi diyebilirim. Bir tarafta muhteşem büyük binalar, bir tarafta tarihsel bir doku… Etkilenmemek mümkün değil.

– Genç bir dans eğitmeni olarak birçok egzersiz dalında uzmanlaşmışsınız… Bunda ülkenizde spor yönetimi eğitimi almanızın payı nedir?

Ben her zaman ne yapmak istediğimi bilen biri oldum. Ben çalışmayı seviyorum, çalışmak için hazırlıklar bile sevdiğim bir şey. Bu nedenle 27 yaşında birçok şeyi birarada yapabilme durumum oluyor. Ne yapmak istediğimi bildiğim için hep daha sonrasını görebiliyorum. Çok fazla çalışmak değil de, doğru şekilde çalışmak sayesinde bugün birçok dersin eğitimini verebilecek düzeyde uzmanlaştım.

Evet ben Olympic University’de spor yönetimi eğitimi aldım ama şu anda bu eğitimin benim kariyerimi ne yönde etkilediği konusunda emin değilim. Ben anı yaşarım. Bazı şeylerin hayatımı nasıl etkileceğini düşünerek çok vakit kaybeden biri değilim. Ben hiçbir zaman bir star olmayı hayal etmedim. Bana bazı insanların ‘şunu şöyle yap’ demesini de sevmem. İyi işler yapmak beni yeterince tatmin ediyor.

– Ülkenizde modellik de yaptığınızı duyduk. Bir sporcu olarak model olmak hayatınızın neresinde konumlanıyor?

Aslında modeliği sadece eğlenmek için yaptım. Çok yakın modacı iki arkadaşım var. Onları kıramadığım için böyle bir çekim yapmıştık. Profesyonel anlamda bir modellik kariyerini düşünmüyorum kesinlikle! Çünkü dansçıysanız, nasıl hareket edeceğinizi, nasıl duracağınızı kestiremiyorsunuz normal olarak. Biraz gerilimli bir durumdu benim için ama onlara hayır diyemezdim. Zor bir şey modellik!

– Sizi diğerlerinden ayıran en önemli fark nedir?

Bence hissetmek. Benim derslerimin en büyük özelliği bu, arınırsınız. Çünkü o zaman dilimi yalnızca size aittir. Bütün sıkıntılarınız, yaşamınızda stresini duyduğunuz her şey o an kapının dışında kalır. Bu sizin dakikalarınız, bu sizin dünyanız. Bu, sadece sizin için…