Saglik Bakani Akdag ‘Türkiye’de doktor sayisi az’

ANKARA - Saglik Bakan Recep Akdag, bir çok ülke ile mukayese edildiginde Türkiye'deki hekim sayisinin yetersiz olduguna dikkat çekti.

Bakan Akdag, Saglik Bakanligi’nin 2006 yili bütçesinin görüsüldügü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptigi konusmada, göreve geldikleri zaman hastanelerde hastalarin ve cenazelerin rehin kaldigina isaret ederek, bu üzücü ve küçük düsürücü uygulamayi ortadan kaldirdiklarini kaydetti. Bakan Akdag, sosyal güvencesi olmayan veya ödeme güçü olmadigi için acil servislere kabul edilmeyen hastalarin perisanliginin herkesin yüregini acittigi dönemlerin yasandigini, yaptiklari düzenleme ile özel hastanelerde dahil olmak üzere bütün saglik kuruluslarina acil basvurularda muayene, müdahale ve tedavilerin yapilmasi, sigorta ve ödeme ile ilgili islemleri daha sonra tamamlanmasi esasini getirdiklerini kaydetti. Akdag, yaptiklari düzenlemelerle ambulanb hizmetleri için ücret alinmasi uygulamasini kaldirdiklarini ifade etti. Akdag, yesil kart sahiplerinin tipki devlet memurlari gibi ilaçlarini istedikleri eczaneden alabilmelerine imkan sagladiklarini vurguladi. Yesil kart sahiplerinin dis tedavilerini yaptirabildiklerini, dis protezi ve gözlük almalarina imkan saglandigini vurguladi.

Akdag, hükümetin Acil Eylem Plani’nda tespit ettikleri problemlere çare olarak “Saglikta Dönüsüm Programi”ni ortaya koyduklarini söyledi. Saglikta Dönüsüm Programi saglik hizmetleri alaninda reform niteliginde yapisal degisiklerle sistem yeniden kuracak büyük bir projenin adi olduguna isaret eden Akdag, programi hazirlarken dünyanin bir çok ülkesinde bizzat yerinde incelediklerini ifade etti. Bakanlik olarak kürek çeken degil, dümen tutan bir teskilat halinde yeniden yapilandirdiklarini vurgulayan Akdag, saglik bakanligini saglik hizmetlerini planlayan, standartlari düzenleyip denetleyen bir kurum haline getirdikleri ifade etti.

Saglikta Dönüsüm Programinin en önemli bilesenlerden birini Genel Saglik Sigortasi oldugunu söyleyen Akdag, Genel Saglik Sigortasi ile, mevcut sosyal güvenlik kuruluslarindaki emeklilik ve saglik sigortaciliginin birbirinde ayrilmasini, saglik sigortasi islemlerinin tek çati altinda toplanmasini hedeflediklerini ifade etti. Akdag, yeni uygulama kapsaminda ödeme gücü olmayanlanrin primlerinin devlete karsilanacagina isaret etti.

Akdag, saglik kuruluslarinda hizmet yarisini özendirmek, saglik kuruslarinda “Performansa Dayali Ek Ödeme” esasini uygulamaya koyduklarini, devlet memurlari ve emekli sandigindan hizmet alanlara belli esaslar dahilinde özel kuruluslardan yararlanma imkani getirdikleri ifade etti. Akdag, birinci basamak saglik hizmeti veren saglik kuruluslarina döner sermaya imkani tanidiklarini, elaman güçlügünde güçlük çekilen bölgelerde sözlesmeli saglik personeli çalistirilmasi yönünde düzenleme yaptiklarini hatirlatti. Akdag, mahrumiyet sebebiyle yillardir saglik personeli gönderilemeyen saglik tesislerine 16 bin saglik çalisani tayin ettiklerini vurguladi.

HEKIM SAYISI AZ

Akdag, bir çok ülke ile mukayese edildiginde Türkiye’deki hekim sayisinin yetersiz olduguna dikkat çekti. Akdag, 100 bin nüfusa düsen hekim siralamasinda Türkiye’nin Saglik Örgütüü Avrupa Bölgesi’nde yer alan 52 ülke içerisinde sonuncu sirada bulunduguna isaret etti. Akdag, yetersiz sayidaki hekimlerin agirlikli olarak büyük sehirlerde çalismak istediklerini, az gelismis bölgelerde hekim istihdaminin zorlastigini vurguladi. Az gelismis bölgelerde sözlesmeli olarak istihdam edilen uzman hekimlerin aylik gelirinin 7- 9 milyar arasinda degistigini ifade eden Akdag, ” Hekim sayimizin azligini göz önünde bulundurarak, herkesin saglik hizmetine ulasmasi politikamiz çerçevesinde, hekimlere tesvik edilmesi devlet hizmeti yükümlülügü getirdik. Geçmisteki mecburi hizmet uygulamalarinin eksik ve hatali yönlerini göz önünde bulundurarak, mahrumiyet bölgelerine göre farkil süreler ve daha yüksek ücretler saglayan adil ve sürdürülebilir yeni bir düzenleme yaptik” dedi.

Akdag, hekim sayisindaki yetersizligi gidermek için Yüksek Ögretim Kurulu’nun yeni tip fakülteleri açmasi ve mevcutlarinin kaliteden taviz vermeden kontenjanlarinin artirilmasini istedi.

Akdag, bakanlik olara Aile Hekimligi uygulamasina Düzce ilinde 15 Eylül tarihinde basladiklarina belirterek, “Son iki aydir aile hekimlerimizin hasta kabul ediyorlar. Bu kisa süre içerisinde dahi Düzce’de vatandas memnuniyetinde ciddi bir artis gözledik. 2006 yilinda en az 10 ilimizde daha uygulamaya geçecegiz. 2007 yilindan itibaren aile hekimligini tüm ülkeye yayginlastirma çalismalarina baslayacagiz” dedi.

UZMAN HEKIMLER MUAYENEHANELERINI KAPATIYOR

Bakan Akdag, hükümet programinda söz verdikleri saglikta tek çati uygulamalani 20 Subak 2005 tarihinde itibaren gerçeklestirdikelerini söyledi. Akdag, SSK Hastanesi-Devlet Hastanesi ayrimini ortadan kaldigina isaret ederek, 660 saglik tesisi ve 55 bini askin personelin devir islemini çok kisa bir süre içerisinde gerçeklestirdiklerini kaydetti. Akdag, saglik kuruluslarinda devirden önce muayene yapilan oda sayisi 2.800 civarinda iken, bugün itibariyle hasta muayene edilen oda sayilin 4.300’lere çikardiklarini ifade etti. Akdag, kamu hastanelerinin kendi ayaklari üzerinde durabilecek verimli isletmelere dönüsmesi, sektörün diger aktörleri ile rekabet edebilmesi için biri dizi tedbirliri uygulamaya koyduklarini kaydetti.

Akdag, performansa dayali ek ödeme sistemi ile vatandasa hizmet yapan saglik personelinin ödüllendirdigi bir sistem getirdiklerini ifade etti. Akdag, uygulamaya basladiklarin 2004 yilinda 2.332, 2005 yilinda 2.719 uzman hekimin gönüllü olarak muayenehanelerinin kapattigina isaret ederek, “Son 25 yilda ilk defa bu yil, kamuda tam zamanli (full-time) çalisan hekim sayimiz, yari zamanli (part-time” çalisan hekim sayisini geçmistir. Bugün itibariyle, part-time görev yapan uzman hekim sayimiz 11.200, full-time görev yapanlar ise 11.800’dür”seklinde konustu.

ILAÇ FIYATLARINDAKI DÜZENLEMEDEN 900 MILYON DOLAR TASARRUF SAGLADIK

Akdag, ilaç fiyatlandirmasina objekti ve kabul edilebilir esaslar getiren Ilaç Fiyat Kararnamesi yayinladiklarini, ilaç fiyatlarinda yüzde 1 ile yüzde 80 arasinda dgegisen fiyat düsüsleri sagladiklarini belirtti. Akdag, fiyat düzenlemesi sonrasinda kamunun ilaç harçamalarinda 900 milyon dolari asan tasarruf sagladiklarini kaydetti.

Bakan Akdag, bakanligin 2006 Mali Yili Bütçe Teklifi’nin 7.477.471.00 YTL olarak belirlendigini, miktarin genel bütçe teklifi içerisindeki payi yüzde 4.39, 2006 yili tahmini GSMH’ya orani yüzde 1.39 oldugunu sözlerine ekledi.