Sağlık Bakanlığı acillerdeki branş nöbetlerini denetleyecek

Sağlık Bakanlığı, Şubat ayında uygulamaya konulan acillerde branş nöbeti uygulamasının hayata geçirilip geçirilmediğini bu aydan itibaren hasta kılığında hastanelere girecek görevliler ile denetleyecek.

Sağlık Bakanlığı, Şubat ayından itibaren acillerde branş nöbeti uygulaması başlattı. Bakanlığın söz konusu uygulamasına özellikle asistan yetiştirmeyen hizmet hastanelerinden tepki geldi.

Türk Tabibleri Birliği Genel Sekreteri Orhan Odabaşı, hekimlere acil nöbetlerinden sonra izin verilmediğini, onun karşılığında döner seramayeden para aktarıldığını belirterek, yeteri kadar dinlenemeyen uzmanların verimli olamayacaklarına dikkat çekti.

İcapçı nöbetler ile zaten doktorların gerektiğinde acil servislerde görev yaptıklarını da vurgulayan Odabaşı, bazı doktorların söz konusu olumsuzluktan dolayı acillerde nöbet tutmadıklarını, tutuyormuş gibi yaptıklarını dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Osman Güler ise uygulamanın acillerde verilen hizmetin kalitesini arttırmak için hayata geçirildiğini ifade etti.

Güler, icapçı nöbetlerle doktorların bir gecede bazen 3-4 kez hastaneye çağrılabildiğini kaydederek, “Bir kişiyi gecede 4-5 kez evinden arayarak kaldırmak yerine, nöbet uygulamasına geçilmesi o uzman için de kolaylık sağlıyor. Aynı zamanda bu uygulamada doktorun hastaneye gelmesi bazı nedenlerden ötürü gecikebiliyor. Bu durumda hasta yakınları ile doktorlar arasında hukuki sorunlar meydana gelebiliyor. Ayrıca, söz konusu uzmanlara tuttukları nöbetler karşığılı döner sermayeden pay aktaılıyor” dedi.

Uygulamanın Şubat ayında başlatıldığını hatırlatan Güler, bu aydan itibaren acillere hasta olarak giren Bakanlık yetkililerinin branş nöbeti uygulamasının hayata geçirilip geçirilmediğini denetleneceğini dile getirdi.

Güler, uygun koşullar olduğu halde nöbet tutmayan hekimler hakkında uyarmadan başlayarak, maaş kesimine kadar bir dizi cezai işlem uygulanacağını açıkladı.

Bakanlığın ilgili genelgesine göre, acil nöbet hizmetlerinin öncelikle İç Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları branşlarında planlanması; Beyin ve Sinir Cerrahisi, Ortopedi ve Travmatoloji, Nöroloji, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Üroloji ve benzeri branşlarda ise yine 4 ve daha fazla uzman hekim bulunması durumunda uygulamaya başlanması gerekiyor.

Branş nöbeti uzman başına ayda 5 nöbetten fazla olduğunda, 5 nöbetin dışındaki nöbetler icapçı olarak tutulabiliyor.