Sağlık Bakanlığı Diyanet’ten destek istedi

Sağlık Bakanlığı, kuş gribi ile mücadelede Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan destek talebinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı, kuş gribi dahil gribal hastalıkların ders kitaplarına girmesi ve anaokulundan başlayarak öğretmenlerin konuyla ilgili çocukları bilgilendirmeleri noktasında da Milli Eğitim Bakanlığı’na bir yazı gönderdi.
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, CİHAN’a yaptığı açıklamada, kuş gribi ile mücadele çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Konuyla ilgili Çevre ve Tarım Bakanlıkları ile ortak çalışma sürdürdüklerini kaydeden Buzgan, “Çevre ve Orman Bakanlığı kuş hareketlerini inceliyor, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı hastalığın evcil hayvanlarla temasını engellemeyen çalışıyor, Sağlık Bakanlığı ise insanlarla evcil hayvanların temaslarının kesilmesi noktasında bilgilendirme çalışmaları yapıyor” dedi.

Halkın konuyla ilgili bilinçlendirilmesi noktasında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hastalığın yoğun olarak görüldüğü bölgelerde, lokal olarak çeşitli hutbeler okuttuğunu söyleyen Buzgan, Türkiye genelinde bir hutbe okutulması için ise Diyanet’ten istekte bulunduklarını kaydetti. Sözkonusu hutbede, hastalığı belirtileri, korunma noktasında hijyenin önemi, hastalıklı tavukların kesilip yenilmemesi konularının işlenmesini istediklerini ifade eden Buzgan, “Hiçbir şey olmamış gibi davranamayız. İnsanların durumun önemini kavraması gerekiyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ikinci yarıyılın ilk gününde kuş gribi ile ilgili öğrencilere bilgi verdiğini hatırlatan Buzgan, “Sadece kuş gribi hastalığı değil, diğer gribal hastalıklar konusunun da müfredata girmesi ve ana sınıfları ile birlikte ilköğretim birinci sınıflarında öğretmenlerin sözkonusu hastalık ve koruma yolları hakkında öğrencilere bilgi vermesini istiyoruz. Bu yöndeki taleplerimizi yazılı olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na ilettik” diye konuştu.

Buzgan, UNICEF ile birlikte hazırlanan, kuş gribi ve korunma yollarını anlatıldığı spot filmlerin ise önümüzdeki bir kaç gün içerisinde televizyonlarda yayınlanacağını belirtti.