Sağlık Bakanlığı: İshalin kaynağı su

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Aksaray ile Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesinde görülen ishal vakalarının sudan kaynaklandığı belirtildi.

Açıklamada, Aksaray’da 13 Mayısta, Şereflikoçhisar’da da 16 Mayısta başlayan ishal vakaları nedeniyle ilgili bölgelere Bakanlık uzman ekiplerinin gönderildiği ve çalışmalara başlandığı belirtildi.

Yapılan ilk incelemelerde kimyasal ve toksikolojik kirliliğe rastlanmadığı bildirilen açıklamada, şöyle denildi:

“Hastalık etkenini bulmaya yönelik ayrıntılı laboratuvar çalışmaları bugün sonuçlanmıştır. Hastalardan alınan örneklerde birden fazla etken tespit edilmiştir. Bu etkenler Adenovirüs, Rotavirüs, Norovirüs gibi viral etkenler ve koliform bakterilerdir.

Vakaların her iki yerleşim biriminde de su kaynaklı bir bulaşma şeklinde başladığı ve bunu takiben hasta kişilerden sağlam kişilere bulaşma şeklinde devam ettiği anlaşılmıştır. Aksaray ilimizde yeterli su klorlaması yapılmakla birlikte lokal arızaların tamiri ve su borularının değişimi döneminde kirlenme olduğu, Şereflikoçhisar’da ise su klorlamasının bazı noktalarda yeterli seviyede olmadığı, şebeke suyundaki kirlilik sonucu vakaların ortaya çıktığı anlaşılmıştır. Her iki yerleşim yerinde de su klorlaması yeterli seviyeye getirilmiştir. Aksaray ve Şereflikoçhisar’da yeni vaka başvuru hızında önemli azalmalar görülmekte olup hayati tehlikesi olan veya yatırılarak tedavi edilen hastamız bulunmamaktadır.”

İshal vakası görülen Siirt’e gönderilen uzman ekibin de dün çalışmalarına başladığı belirtilen açıklamada, su ve kanalizasyon altyapı faaliyetlerinin sürdürüldüğü bu ilde de vakaların su kirliliği kaynaklı olduğunun anlaşıldığı, ileri tetkik çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Açıklamada, “Hastalık etkenlerinin bulaşma yolu su kaynaklı olmakla birlikte el yıkama, tuvalet temizliği, gıda hijyeni gibi temizlik kurallarına dikkat edilmediği takdirde temas yoluyla da bulaşma olabileceğinden vatandaşlarımız bu hususlara azami dikkat göstermelidir” denildi.