Sağlık Bakanlığı’ndan okullara mönü

Sağlık Bakanlığı tam gün okullara yönelik, mönü modelleri ve örnek öğle yemeği listeleri hazırladı.

Mönü modellerinin, yemek hizmeti verilen okullarda uygulanmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderildiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi işbirliği ile ‘Tam Gün Okullara Yönelik Geliştirilen Mönü Modelleri ve Örnek Öğle Yemeği Listeleri’ hazırladı.

Hazırlanan listede kreşler, anaokulları, ilköğretim ve lise çağındaki çocuklar ve ergenler ile yatılı okullar, yetimhaneler ve hastanelerde tedavisi süren bireylerin beslenmelerinin son derece önemli olduğu vurgulandı.

Birçok çocuğun, hamburger, patates cipsi ve meşrubattan oluşan bir öğünü tüketmeye büyük haz duyabileceğine dikkat çekilen listede; “Mönüde yer alan yemekler, çocukları cezbetmek için çekici hale getirilebilir ve nadiren de olsa popüler tercihlere yer verilebilir (hamburger menüleri gibi). Hamburger menüleri; tam tahıl ekmeği kullanılarak, salata ilave ve içecek olarak ayran ya da taze sıkılmış meyve suları ile sağlıklı hale getirilebilir. Yağlı patates cipsi yerine, fırınlanmış elma dilim patatesler çocuklar için daha sağlıklı lezzetler olacaktır. Bu şekilde yağ içeriği düşük, posa oranı yeterli, besin öğeleri açısından dengeli ve sağlıklı bir hamburger mönü elde edilmiş olur.” denildi.

Makarna ve pilav çeşitlerinin de çocuklar için cazip ve besleyici hale getirilebileceği belirtilen listede, makarna çeşitlerine yer verirken; peynirli, sebzeli ve kıymalı gibi kombine seçenekler sunulabileceği; hamur tatlıları yerine, sütlü meyveli tatlıların yer alabileceği kaydedildi.

Listede, güz ve bahar dönemleri için farklı menülere yer verildi. Mevsimsel ve bölgesel farklılıklar da göz önüne alınarak, ana yemeklere alternatif yemek örneği belirtildi.

Kış ayları için çorbanın haftada 2-3, kuru baklagil yemeklerinin 15 günde bir kez verilmesine; bahar aylarında ise daha çok zeytinyağlı yemeklere, salata, sebze ve meyvelere ağırlık verilmesine dikkat edildi.

Bakanlık, mönülerde yer alan yemeklerin birer porsiyonlarının içine giren yiyeceklerin gramaj listesini de hazırladı.

ÖRNEK MÖNÜ LİSTELERİ

Kış ve yaz ayları için hazırlanan mönülerden bir haftalık örnek modeller şöyle:

Güz Dönemi 1. mönü örneği: Pazartesi (Yayla çorba/fırın köfte ya da orman kebabı/ salata) Salı: (Etli kuru fasulye ya da etli bezelye/şehriyeli pirinç pilavı /yoğurt) Çarşamba: (Mantar çorba/ çoban kavurma ya da ızgara köfte/ mevsim salata) Perşembe: (yoğurtlu kıymalı ıspanak ya da yoğurtlu etli biber dolma/ peynirli kol böreği/ kavun) Cuma: (Fırın baget ya da haşlama et/ zeytinyağlı taze fasulye/ krem şokola)

Güz Dönemi 2. mönü örneği: Pazartesi (Etli kabak dolma ya da kıymalı taze fasulye/ soslu spagetti/ elma) Salı: (Tarhana çorba / tas kebap ya da kuru köfte/ kalburabastı) Çarşamba: (Etli nohut ya da etli bezelye / şehriyeli pirinç pilavı / yoğurt) Perşembe: (Dalyan köfte ya da mantarlı tavuk sote / peynirli makarna / çoban salata) Cuma: (Kıymalı kapuska ya da patlıcan musakka / talaş böreği / ayran)

Bahar Dönemi 1. mönü örneği: Pazartesi (Kremalı mantar çorba / tavuk sote ya da tas kebap /krem şokela) Salı: (Etli kabak dolma ya da yumurtalı ıspanak / talaş böreği / elma) Çarşamba: (Kadınbudu köfte ya da sebzeli et sote / soslu spagetti / mevsim salata) Perşembe: (Etli nohut ya da etli bezelye / bulgur pilavı / yoğurt) Cuma: (Dana haşlama / sulu köfte ya da zeytinyağlı taze fasulye / portakal)

Bahar Dönemi 2. mönü örneği: Pazartesi (Tas kebap ya da çoban kavurma / şehriyeli pirinç pilavı / mevsim salata) Salı: (Etli kabak dolma ya da etli taze fasulye / soslu makarna/ elma) Çarşamba: (Izgara köfte ya da tavuk sote / Zeytinyağlı pırasa / Krem şokola) Perşembe: (Kıymalı ıspanak ya da kıymalı kapuska / sigara böreği / armut) Cuma: (Dana haşlama ya da salçalı köfte / bulgur pilavı / çoban salata)