Saglik-Is Genel Baskani Basoglu ‘Ülkeye yapilacak en büyük ihanet TSK’ya siyaseti bulastirmaktir’

ANKARA - Türkiye Saglik Isçileri Sendikasi Genel Baskani Mustafa Basoglu, "TSK'da hiyerarsiyi bozacak tutum ve davranislardan herkes kaçinmalidir." dedi.

Basoglu açiklamasinda, “Bu ülkeye yapilacak en büyük ihanet, TSK arasinda siyasi tartismalara sebep olabilecek ve emir komuta zincirine zarar verebilecek tartismalara destek vermektir.” dedi.

Basoglu açiklamasinda daha sonra sunlari kaydetti: “Bazi köse yazarlari TSK’da hiyerarsiyi bozabilecek ve basta Genelkurmay Baskani olmak üzere kuvvet komutanlarinin demokratik ülkere özgü siyaset disi tutum ve davranislarini hazmedememeleri tasvip edilebilir bir davranis degildir. Genelkurmay Baskani Hilmi Özkök ve kuvvet komutanlarinin hükümet lehinde yada aleyhinde bir açikalamada bulunmamalari isin dogru olani, Anayasa ve kanunlar geregince Silahli Kuvvetler’in dogrudan siyasete müdahale etmesi anormal olandir.

Siyaset yapanlarin ülkenin sorunlarina ve çözümüne dönük düsünce üretmeleri gerekmektedir. Siyaset, çözüm üretme kisirligindan kendini kurtaramadigi sürece asker-sivil veya iktidar-asker kavgasindan medet umar hale gelir. Bu ülkeye yapilacak en büyük kötülük hatta ihanet, TSK arasinda siyasi tartismalara sebep olabilecek ve bunun sonucunda da emir-komuta zincirine zarar verebilecek bir tutum hayata geririlmesine destek verilmesidir.

Bir yandan bati demokrasilerini örnek alanlarin öte yandan askerin batidaki uygulamalarla örtüsen tutum ve davranislari içlerine sindirmeleri gerekir.”