Sağlık ocağı rekora koşuyor

Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Mahmutlar beldesinde faaliyet gösteren Oktay Cebeci Sağlık Ocağı, son 1,5 ayda 3 bin hastaya hizmet verdi.

Yakın çevredeki Kargıcak, Demirtaş ve Kestel beldeleri başta olmak üzere birçok köyde yaşayan vatandaşlara da sağlık hizmet sunan sağlık ocağında 2 doktor, 2 hemşire ve 2 ebe görev yapıyor.

Oktay Cebeci Sağlık Ocağı Başhekimi Dr. Mevlüt Sönmez, son 1,5 ayda sağlık ocaklarında 3 binden fazla hastanın muayene ve tedavi olduğunu söyledi. Sağlık ocaklarının sadece Mahmutlar’a hizmet vermekle kalmadığına dikkat çeken Dr. Sönmez, çevredeki birçok belde ve köyde yaşayan vatandaşlara sağlık hizmeti verdiklerinin altını çizdi.

Bölgenin en yoğun sağlık kuruluşlarından birisi olduklarına işaret eden Dönmez, “Alanya’nın hiçbir yerinde olmayan bir hasta kapasitesine sahibiz. Kadromuzda 2 doktor, 2 hemşire ve 4 ebe görev yapıyor. Muayene ve tedavi ettiğimiz hasta sayısının yıllık 50 bin civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Tedavi olan vatandaşlar da verdiğimiz hizmetten memnunlar.” dedi.

Mahmutlar Belediye Başkanı Alaattin Çakır ve hayırsever iş adamı Oktay Cebeci’nin kendilerine verdiği büyük destek sayesinde vatandaşların sağlık ocağına çok fazla ilgi gösterdiğini anlatan Dönmez, inşaat aşamasından bugüne kadar bütün eksiklikleri hayırsever vatandaşlar sayesinde temin ettiklerinin altını çizdi.

Sağlık ocaklarının araç, gereç olarak hiçbir eksiğinin bulunmadığını ifade eden Dr. Sönmez, “Sadece personelde biraz sıkıntımız var. Ayrıca aracımız var ama şoförümüz yok. Bu işimizi biraz zorlaştırıyor. Eğer sağlık ocağımıza doktor, hemşire, tıbbi sekreter, sağlık memuru alınırsa çok daha fazla hastayı muayene ve tedavi edebiliriz.” diye konuştu.

Devlet hastanelerinde uygulanmaya başlanan internet bağlantılı bilgisayar sisteminin aynısını kendi sağlık ocaklarına da kurmayı düşündüklerini kaydeden Sönmez, sağlık ocaklarının 3. katında Antalya’ya bağlı olarak bir 112 Acil Servis bulunduğunu sözlerine ekledi.

Mahmutlar’da yaşayan ve tedavi için sağlık ocağına gelen Ayşenur Güven, verilen hizmetten memnun olduğunu söyledi. Sağlık ocağında kendilerine verilen hizmetlerin büyük hastanelerden farkı olmadığına kaydeden Güven, personel eksikliğinden dolayı az da olsa sıra beklediklerini ifade etti.