Sağlık-Sen YÖK’ün kararlarına tepki gösterdi

Sağlık-Sen, YÖK'ün kararlarına tepki gösterdi

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Bingöl Şube Başkanı Abdurrahman Taşkesen, YÖK’ün, Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Programı’nın, sağlık çalışanları için mesleki bir nitelik taşımadığı ve mesleki bir üst öğrenim sayılmayacağı şeklindeki kararını yargıya taşıdıklarını ifade etti.
Yaptığı yazılı basın açıklamasında, kazandıkları hakların ellerinden alınmasına izin vermeyeceklerini, demokratik ve hukuki mücadelelerini sonuna kadar devam ettireceklerini aktaran Taşkesen şöyle devam etti: “9 Şubat sağlık çalışanları için olduğu kadar diğer kamu çalışanları için de kara bir gün olmuş, YÖK’ün bu anlamsız kararı herkesi tedirgin etmiştir. Yükseköğretim Kurulu, bu kararıyla sadece sağlık çalışanlarını değil, mesleki gelişimini sürdürmek için Açık Öğretim Fakülteleri’nde okuyan veya mezun olan diğer meslek gruplarının mensuplarını da tedirgin etmiştir. Bugün kendi fakültesini bir üst yükseköğrenim olarak görmeyen YÖK, yarın bir başka fakülteyle ilgili de benzer bir karar verebilir. Bunun için bütün kamu çalışanlarını YÖK’ün bu anlamsız kararında sağlık çalışanlarına destek vermeye çağırıyoruz”

İdeolojik bakış açısıyla eğitim sistemini tam bir çıkmaza sürükleyen YÖK’ün bununla da yetinmeyerek çalışma hayatına el attığını değinen Taşkesen, YÖK’ün kazanılmış hakların gasp edilmesine sebep olacak olan son kararıyla, bardağı taşırdığını söyledi. Taşkesen, “Yeter artık diyoruz. Açık ve net olarak söylüyoruz; Türkiye, YÖK kamburundan kurtulmadığı müddetçe; ne demokratik yapısını, ne eğitim sistemini, ne de çalışma hayatını bir düzene oturtabilir. Her alanda gelişime karşı çıkan YÖK, sağlık çalışanlarının mesleki yeterliliklerini gelişmesini engelleyerek halk sağlığını tehdit etmektedir” diye konuştu.