Sağlıklı ayaklar doğru ayakkabıdan geçer

Ayakkabı deyip geçmeyin. Rastgele alınan ayakkabılar, ayaklarda büyük sorunlar yaratabilir.

Bilinçli ayakkabı seçimi, yaşam süreci içinde oluşabilecek bazı sağlık problemlerini engelleyebildiği gibi, bazı ayak probleminin tedavisini de sağlıyor. Buna göre, ayak sağlığı için öncelikle ayağın şekline uygun ayakkabı seçmeye özen göstermek gerekiyor. Ayrıca, doğru ayakkabı seçimi kişilerin imajı açısından da son derece önemli. İstanbul’da hizmet veren “Majestiy” markasıyla el yapımı ayakkabılar imal eden 35 yıllık ayakkabı ustası Celal Akkaya, ayak problemlerinin önemli bir bölümünün yanlış ayakkabı seçiminden ortaya çıktığını belirtti. Ve ayak sağlığı ile ayyakkabı seçimi konusunda bilgi verdi.

Ayaklarınızın sağlığı için

Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar nasır ve benzeri birçok problemin davetiyesidir. Ayak ağrılarını kulak arkası etmeyin. Kalıcı ağrı varsa bir uzmana görünün.
Ayaklarınızdaki ısı ve renk değişmelerini, yaraları inceleyin. Kalınlaşan veya düzensiz büyüyen tırnaklar mantar belirtisi olabilir.
Ayağınızı, özellikle parmak aralarını düzenli olarak yıkayın ve çok iyi kurulayın.
Ayak tırnaklarını düz kesin ve çok kısaltmayın. Tırnakların kenarını kesmeyin. Batık tırnaklara neden olabilir.
Şeker hastaları, kan dolaşımı problemi olanlar ve kalp hastalarının tırnaklarının başkaları tarafından kesilmesi daha doğrudur. Çünkü bu grup enfeksiyona eğilimlidir.
Ayakkabının ayağa göre olması önemlidir. Ayakkabı alışverişinizi ayaklarınızın şiş durumuna denk getirin. Aşırı yıpranmış ayakkabıları mümkünse kullanmayın.
Yaptığınız etkinliğe uygun ayakkabı seçin. Örneğin koşarken gündelik ayakkabınızı değil, koşu ayakkabısı giyin.
Her gün aynı ayakkabıyı kullanmayın. Yara ve enfeksiyona açık ortamlarda yalınayak yürümeyin. Sandalet giyiyorsanız güneşli havalarda vücudunuz gibi ayaklarınıza da krem sürün.
Ayak hastalıklarında kulaktan dolma ilaçlara rağbet etmeyin; küçük bir sorunu büyük bir soruna dönüştürebilirsiniz.
Şeker hastasıysanız yılda bir ayak uzmanına görünmelisiniz.
Ayakkabı alırken dikkat!

Ayakkabı seçerken kriter model ve renkten önce rahatlık olmalıdır.
Ortopedik ayakkabı, ayakta önemli taşıyıcı noktaları desteklediği için yürüyüşü rahatlatır. Vücudun daha rahat taşınmasını sağlar. Sadece ayak için değil vücut için de faydalıdır.
Satın aldığınız ayakkabıyı sağ ve sol olarak, iki tekini de deneyin. Bir çift arasında herhangi bir görünüm, şekil, renk, boyut farkının bulunmamasına dikkat edin.
Ayağınıza tam uyum gösteren numarayı alın. Ayağınızın anatomik yapısına uymayan ve büyük ya da sıkan ayakkabıyı giymek hem sakıncalıdır, hem de ayakkabıyı deforme eder. En uzun parmağınızla ayakkabının ucu arasında yarım santim boşluk olmalıdır.
Ayakkabıların ayakla temas eden kısımlarında sentetik malzeme kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin. Çünkü sentetik malzemeler hava geçirmez ve hava geçirmeyen malzemeler ayak sağlığı için zararlıdır.
İnsan ayağının hacmi gün boyunca genişler, bu nedenle ayakkabılarınızı öğleden sonra satın almaya dikkat edin.
Üzerinde su geçirmez (waterprof) ibaresi bulunmayan her türlü deri ayakkabının yağmurda su geçirebileceğine dikkate alın.
Aldığınız ayakkabının üzerinde ne tür deriden üretildiğini anlatan kullanma talimatı olup olmadığına bakın. Özellikle ayakkabıların saya denilen üst bölümünün doğal deriden imal edilmiş olmasına dikkat edin.