Saglikli bir yasam için diyet lifli gidalar sart

IZMIR - Ege Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi Gida Bilimleri Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Sedef Nehir El, saglikli bir yasam için günlük beslenmede diyet lifli gidalara mutlaka yer verilmesi gerektigini kaydetti.

El, “Diyet lifinin kolon kanseri ve baslamis herhangi bir kanser türünü engelleyici özelligi bulunur. Ayrica kandaki lipid seviyesini düzenleyerek diyabeti kontrol altina alir.” dedi.

Saglik için diyet lifinin günlük beslenme içinde dogal yollardan alinmasi gerektigini belirten Sedef Nehir El, “Diyet lifinin alinmasi gereken miktar günde 25-30 gramdir. Bunun asilmasi vücuda zararlidir, çünkü hayati önemi olan bazi minerallerin emilimini engeller ve bagirsak tikanikliklarina sebep olur. En dogru olan, bu ihtiyaci diyet lifi açisindan zengin besinlerle karsilamaktir.” diye konustu.

Türk mutfaginin diyet lifince zengin gidalarin bir arada oldugu yemekler açisindan oldukça zengin oldugunu ifade eden Prof. Dr. El, “Geleneksel Türk mutfagimizdaki yemekler, birçok diyet lifi kaynagini biraraya getirir. Bir porsiyon lahana ya da kabak mücverde ve bir tabak sebze çorbasindaki diyet lifi miktari, sagligimiz için gerekli olan günlük ihtiyaci karsilamaktadir. Diyet lifi, pisirme islemi sirasinda degerinden bir sey kaybetmez ancak domates, salatalik, elma, armut gibi meyve ve sebzeleri soymadan yemek gerekir. Soyarak yeme ve soyarak yemege koymayla besinlerdeki diyet lifi çöpe atilmis olur.” seklinde konustu.

Zayiflamak için kullanilan tablet halindeki diyet liflerinin yüksek oranda kullaniminin zararli oldugununu vurgulayan Prof. Dr. Sedef Nehir El, “Bu tabletler, su tutma kapasiteleri yüksek oldugu için tokluk hissi verir. Bu ürünlerle zayiflamak sakincalidir. Hiçbir sey dogal beslenmenin yerine geçemez. Zayiflamanin en saglikli yolu, bütün besin ögelerini içeren, enerjisi azaltilmis bir programi uygulamaktir.” dedi.