‘Sağlıklı Gençlik Sağlıklı Gelecek’ kampanyası

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç, zararlı madde kullanımının önlenmesi için hazırlanan kampanyayı, 22 Mart 2006 Çarşamba günü Saat 11:30'da TBMM Tören Salonu'nda düzenleyeceği basın bilgilendirme toplantısıyla başlatacak.

Basın toplantısında, hazırlanan film ilk kez gösterilecek ve ardından TBMM Başkanı Bülent Arınç, zararlı madde kullanımının önlenmesi için toplumu uyarıcı çağrıda bulunacak. Daha sonra, toplantıya katılan bakanlar, sorunun çözümü için yaptıkları çalışmalar konusunda bilgi verecekler.

Kampanyanın başlatılmasının ardından, önümüzdeki günlerde İstanbul’da ilgili tüm çevrelerin katılımıyla bir sempozyum düzenlenecek. Gençlerin hedef kitle olarak ele alınacağı ve madde kullanımının daha yaygın olduğu belirlenen illere öncelik verileceği kampanya, okullarda da yürütülecek.

Kampanya kapsamında ilköğretim okullarında, müfredat programlarına madde kullanımı ile ilgili sağlık bilgileri konulması, risk altındaki gençlerin belirlenmesi, aileye ulaşılması ve çocuklara yönelik aktiviteler düzenlenmesi gibi çalışmaların yapılması hedefleniyor. Öğretmenlerin eğitimini de içine alan kampanya çerçevesinde, CD hazırlanması, spor ve sanat etkinliklerinin düzenlenmesi, meslek becerilerinin edindirilmesi gibi aktiviteler öngörülüyor. Kampanyada gençlere yönelik olarak, tiyatro oyunları, spot filmlerin hazırlanması, dizi programlarda konunun işlenmesi, kamplar ve kulüplerin oluşturulması gibi öneriler de yer alıyor.