Sağlıklı Olmanın 6 Kuralı

Günümüzün en önemli konusu sağlık...

Örneğin sigara içiyorsak sigarayı bırakıyoruz, fast food yememeye özen gösteriyoruz, olabildiğince hormonsuz mevsim meyve ve sebzelerini yiyoruz, diş ve cilt sağlığımıza dikkat ediyoruz… Tıbın her geçen gün ilerlemesi de sağlığımıza dikkat etmemize yardımcı oluyor. Peki sağlıklı olmayı en kolay nasıl elde edebiliriz? İşte size sağlıklı olmanın en önemli 6 kuralı…

– Günde 3 öğün yemek yiyin
Vücudumuz, gün içerisinde enerjiye ihtiyaç duyuyor ve ona bunu yeterli bir biçimde sağlamazsak kendisini daha az kalori yakmaya zorluyor. Hatta bazen bu enerjiyi kas dokusundan sağlamaya çalışarak, kas kaybetmemize neden oluyor. Yani kahvaltıyı ya da öğle yemeğini atlayarak kilo kaybedeceğinize inanıyorsanız bir kere daha düşünmenizde fayda var. Sofraya oturup yemek yiyemeyenler öğün saatlerinde kepekli bisküvi, meyveli yoğurt, kuru meyve, fındık ve ceviz gibi besinler atıştırabilir.

2- Vitamin hapları kullanın
Eğer düzenli besleniyor ve bünyen için gerekli tüm yiyecekleri tüketiyorsan, kendini yetersiz beslenmeden kaynaklanan hastalıklardan koruyorsun demektir. Ama kanser ve kalp hastalıklarından korunmak için uzmanın tavsiye edeceği şekilde bir multi vitamin hapı alabilirsin. Ancak doktor tavsiyesi olmadan vitamin haplarına boğulmanın çoğu zaman pek faydası olmuyor.

3- Yatmadan önce yüzünüzü temizleyin
Makyajla uyumak, özellikle yağlı ve yağlı olmaya eğilimli ciltler için son derece sakıncalı. Cildin hava almasına engel olan fondötenle uyumak, siyah ve beyaz noktaların başta gelen nedeni. Göz makyajını temizlememek de, göz çevresinde görülen küçük kist benzeri beyaz yağ noktalarına ve göz altı torbalarına neden oluyor. Göz enfeksiyonları da makyaj temizlemeden uyumak nedeniyle karşılaşılabilecek sorunlardan. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için makyajını eve gelir gelmez çıkarmalısın.

4- Günde 8 bardak su için
Bazı kişiler günde 8 bardak su içerek ciltlerinin daha iyi göründüğünü, migren ve eklem ağrılarının da hafiflediğini belirtiyorlar. Yapılan araştırmalar yetişkinlerin gün de 6 – 7 bardak su ya da başka bir sıvı almasının yeterli olduğunu gösteriyor.

5- Her yemekten sonra diş ipi kullanın
Maalesef hiçbir diş fırçası klasik diş ipinin yerini tutamıyor. Çünkü diş ipi fırçanın ulaşamadığı yerlere girerek zararlı bakterilerin üremesine neden olan yiyecek artıklarını temizliyor. Uzmanlar haftada 3 ya da 4 kez dişipiyle dişleri temizlemenin gerekli olduğunu belirtiyor. Diş ipini özellikle gece yatmadan önce kullanırsan, gece boyunca ağzının temiz kalmasını sağlayabilirsin.

6-Günde 5 porsiyon meyve ve sebze yiyin
Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin kanserden korunmak için etkili bir strateji olduğu artık iyice biliniyor. Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek için bazı alışkanlıklarını değiştirmen yeterli.