Sağlıksız sütün sorumlusu sanayiciler

Türkiye Damızlık Sığır Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Halil Tokoğlu, yurtiçinde üretilen sütün büyük bölümünün hijyen ve sağlık şartlarına uygun olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) standartlarına göre 1 litre çiğ sütte bulunan bakteri sayısının 100 binden az olması gerekiyor. Türkiye’de üretilen çiğ sütte ise 1 milyondan fazla bakteri bulunduğu belirtiliyor. Süt hayvandan sağıldığında 37 derece sıcaklıkta bulunuyor ve kısa bir süre sonra soğutma işlemine tabi tutulması gerekiyor. Türkiye’de üretilen sütlerde bakteri sayısının fazla olması soğutma işleminin geciktirilmesine bağlanıyor. Türkiye’de süt, az sayıda küçük işletme ve köylerde bir kaç ineği bulunan köylülerden toplanma merkezine, oradan da fabrikalara taşınıyor. Sütteki bakterilerin daha çok bu süreçte çoğaldığı belirtiliyor. Sanayicilerin zorlaması durumunda sağlıklı süt üretilebileceğine dikkat çeken Tokoğlu, çiğ sütteki bakteri sayısını düşürmek için üreticinin önce ahır ve inek temizliğine dikkat etmesi gerektiğini ifade etti. Sanayicilerin, hayvanların gerekli kontrollerini düzenli yapmayan, ahırları sık sık yıkanmayan ve makine ile sağım yapmayan üreticilerden süt almayarak onları sağlıklı süt üretmeye zorlaması gerektiğine dikkat çeken Tokoğlu, sanayicilerin ısrarlı tutumları durumunda sağlıklı süt konusunda yaşanan sıkıntıların kısa bir süre içerisinde aşılabileceğini açıkladı.

Tüketicilerin sağlıklı süt konusunda tereddütler yaşadığını, bu tereddütlerin haklı sebeplere dayandığını belirten Tokoğlu, “Türkiye’de sağlıklı süt üretilemiyorsa, bunun sorumlusu sanayicilerdir. Biz üreticiler olarak iddia ediyoruz. Sanayiciler, üreticileri sağlıklı süt üretmeleri konusunda zorlarsa bu mesele 10 günde çözülür. Sanayicilerin üreticilere, ‘Bize sağlıklı süt getirin, yoksa sütünüzü satın almayız’ demesi lazım ama maalesef ülkemiz sanayicileri bu aşamaya gelebilmiş değil” diye konuştu.

Tokoğlu, Türkiye’de nüfusunun yüzde 40’ının hayvancılıkla uğraşmasına rağmen bu sektörün önemsenmediğini ifade etti. Üreticiler için her hükümet döneminde farklı politikalar oluşturulduğunu bildiren Tokoğlu, bu sebeple belli bir istikrarın yakalanamadığını savundu. Üreticiler olarak AB’ye uyumdan endişe etmediklerini vurgulayan Halil Tokoğlu, “Sütte soğuk zincir yoksa, sağlıklı süt bulma şansınız da yok demektir. 2005 yılında soğuk zinciri konuşuyor olmamız çok acı. Sektörümüzde, soğuk zincir kullananlara verilen yüzde 40’lık teşvik, 2006’da yüzde 50’ye çıkarılıyor. Ancak sektörde teşvikten yararlanma oranı yüzde 2. Bu oran çok düşük, hayvancılık ve sütçülük sektörü mercek altına alınarak desteklenmeli” dedi.