‘Sahalarda şiddet görmek istemiyoruz’

Anadolu Taraftar Dernekleri Birliği Başkanı Abdullah Tuğbay, Diyarbakırspor- Konyaspor maçında çıkan olayların taraftara mal edilmesinin futbola zarar vereceğini söyledi.

Bugün Diyarbakır’da toplanan Batman, Kahramanmaraş, Gaziantep, Cizre, Siirt, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Elazığ, Hatay, Malatya ve Mardin taraftar dernekleri başkanları futbol sahalarında yaşanan olayları kınadı.

Toplantıda konuşan Anadolu Taraftar Dernekleri Birliği Başkanı Abdullah Tuğbay, olayların taraftara mal edilmemesi gerektiğini söyledi. Diyarbakırspor ve taraftarına sahip çıkmak için bir araya geldiklerini belirten Tuğbay, taraftarların temsilcileri olarak statlarda şiddete karşı olduklarını vurguladı. Sporun barış ve kardeşlik olduğunu hatırlatan Tuğbay, bu olayların önüne geçmek için gerekli gişimlerde bulunulmasını istedi. Tuğbay, ” Hafta sonu Diyarbakır’da meydana olay, yarın Batman’da ya da Kahramanmaraş’ta çıkabilir. Provokatörler statlara alınmasın” diye konuştu.

Diyarbakır Taraftarlar Birliği Başkanı Muhittin Ateş de saha dışında yaşanan polis-eylemci kavgasının sahaya taşındığını öne sürdü. Ateş,” Olaylarda hiçbir futbolcunun burnu kanamamıştır. Bu gösteriyor ki taraftar olduğunu öne sürüp, sahaya inen kişiler gerçekten futbolcuya saldırmamış, tepkisini dile getirmiştir. Olayların provokatörlerin çıkarttığını biliyoruz. Ayrıca halkı tahrik ederek olay çıkartan kişi tespit edilip tutuklandı.” ifadelerini kullandı.