Şahdeniz Projesi başarılı şekilde sürüyor

Hilmi Güler, Azerilerden ucuz gaz alma imkânı sağlayan Şahdeniz Projesi'nin başarılı bir şekilde sürdürüldüğünü belirterek, Rusya'nız gaz alımını engellemesinin sözkonusu olmadığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Enerji Çalışma Grubu’nun Sapanca Richmond Otel’de birlikte düzenlediği ”Enerji Piyasalarının Liberalleşmesi” konulu konferansına katılan Enerji Bakanı Hilmi Güler, öğleden sonra partisinin Sakarya İl Teşkilatını ziyaret etti.
Burada, basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Bakan Güler, bir gazetecinin, ucuz Azeri gazının Türkiye’ye taşınmasını öngören Şahdeniz Projesi’nin Rusya tarafından engellenmeye çalışıldığı şeklindeki sorusuna karşılık, projenin başarılı bir şekilde sürdüğünü söyledi. Projeyi Rusya’nın engellemesinin sözkonusu olmadığını anlatan Güler, Bakü-Tiflis-Erzurum hattında yapımı süren boru hattından bu yıl sonunda ilk doğalgazın alınacağını vurguladı.
Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’ndan sonra Şahdeniz Projesi’nin en büyük ikinci proje olduğunu dile getiren Güler, bu gazın bir kısmını Türkiye’nin kullanacağını ve daha sonra ileride gazın Yunanistan ve İtalya’ya da verileceğini kaydetti. Güler, şöyle dedi:
“Bizim doğalgaz projesiyle ilgili olarak Azerbeycan ile kontratımız var. Şahdeniz Projesi bizim çok büyük önem verdiğimiz dev bir projedir. Hükümetin de başarılı yürüttüğü bir projedir. Bu büyük projeyi Botaş çok güzel bir şekilde sürdürüyor. Bakü, Tiflis, Ceyhan petrol hattı projesini Haziran ayında devreye aldık. Bu projeyle 60 civarında tanker petrolle yüklendi. İyi bir para da kazanılıyor. Bakü -Tiflis – Ceyhan projesi petrol hattı projesidir. Sahdeniz Projesi de onun kardeşi durumundaki doğalgaz projesidir. Bunların her ikisi de Hazar bölgesinin petrol ile doğalgazını ayrı ayrı taşıyan boru hattı projeleridir. Bakü -Tiflis – Ceyhan projesini başarı ile bitirdik. Şimdide Şahdeniz projesini bitiriyoruz. Şahdeniz projesinin adı da Bakü -Tiflis – Erzurum projesidir. Bu gazı Erzuruma kadar getireceğiz. Bu yıl sonunda ilk gazımızı bu boru hattından alacağız. Hatlarda bir problem yok. Gürcistan ile Azerbeycan’ın bizden gaz istekleri var. Onlarlada karşılıklı olarak görüşüyoruz. Proje başarılı bir şekilde yürüyor. Daha sonra bu gazın bir kısmını biz kullanacağız. Daha sonra bu gazı Yunanistan’a oradanda İtalya’ya vereceğiz. Yunanistan ile İtalya’ya vereceğimiz doğalgazın miktarı ileride 12 Milyar metreküp olacak. 3 Milyar metreküpünü Yunanistan’a diğer kalanınıda İtalya’ya vereceğiz. Rusya’nın gazı engellemesi sözkonusu değil. Bunlar uluslararası projeler. Mukavalelere dayanan projelerdir. Hepsinin adı konmuştur. Böyle bir şey sözkonusu değildir.”