Sahil Güvenlik Komutanlığı yüzer haldeki 50 göçmeni kurtardı

Sahil Güvenlik Komutanlığı, İzmir Karaburun Eğri Limanı yakınlarında yüzer durumda ve bir kısmında can yeleği bulunan 50 yasadışı göçmeni botlarla kurtardı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, İzmir Karaburun Eğri Limanı yakınlarında yüzer durumda ve bir kısmında can yeleği bulunan 50 yasadışı göçmeni botlarla kurtardı. Komutanlık tarafından 2013 yılında meydana gelen 266 yasa dışı göç olayında, 6 bin 383 yasadışı göçmeni kurtardığı ve göçmen kaçakçısı 68 kişiyi de yakalandığını açıkladı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı en son 12 Kasım 2013’de saat 20.53’te “Karaburun Eğri Limanı önlerinde lastik bot içerisinde 35-40 kişilik yasa dışı göçmen grubunu kurtardı. Alınan ihbar üzerine arama kurtarma operasyonu başlatan ekipler, bölgede bulunan balıkçı teknelerini de koordine ederek arama kurtarma faaliyetine iştirak etmelerini sağladı. Çalışmalar başladıktan çok kısa bir süre sonra Sahil Güvenlik botları tarafından denizde yüzer durumda ve bir kısmında can yeleği bulunan 50 yasadışı göçmen tespit edildi. Göçmenler hızlı ve emniyetli şekilde botlarına alınarak kurtarıldı.
Kurtarılan göçmenlerin dışında denizde başka yasadışı göçmenler olabileceği ihtimali değerlendirilerek, arama kurtarma faaliyetine devam eden ekipler, kurtarılan göçmenleri balıkçı teknelerine sevk ederek Dalyan Sahil Güvenlik İskelesi’ne intikal etmelerini sağladı.
Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından kurtarılan göçmenlerin sağlık kontrolleri Dalyan Sahil Güvenlik İskelesi’nde bekleyen 112 Acil Servis personeli tarafından yapıldı. Olayın meydana geldiği bölgede Sahil Güvenlik botları ve Sahil Güvenlik helikopteri ile devam eden arama kurtarma faaliyetine denizde herhangi bir bulguya rastlanılmaması nedeniyle 13 Kasım 2013 saat: 08.30’de son verildi.

Komutanlık ayrıca bu yıl içerisinde meydana gelen 266 yasa dışı göç olayında 6 bin 383 yasa dışı göçmen kurtarıldığını ve 68 yasa dışı göçmen kaçakçısının yakalandığını açıkladı.