Sahil yolu 8 şeride çıkacak

İstanbul'un ulaşım problemini hafifletmek için yürütülen yol yapım ve genişletme çalışmaları çerçevesinde Yenikapı ile Ataköy arasındaki sahil yolu da genişletilecek.

”Sahil Yolu Koridor Rehabilitasyon Projesi” hakkında bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ulaşımdan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan, Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’da ulaşım problemlerine karşı duyarsız, hiçbir şey yapmıyor ya da az şey yapıyor gibi algılandığını, oysa Cumhuriyet döneminin en kapsamlı ulaşım projeleri ve yatırımlarının bu dönemde yapıldığını ifade etti.

Çalışmalar çerçevesinde şehir planlarının yeniden gözden geçirilerek buna bağlı ulaşım master planlarını güncelleme çalışmalarının yapıldığını, toplu ulaşım sisteminde bilet entegrasyonuna geçildiğini, fiziki entegrasyon çalışmaları çerçevesinde transfer merkezleri oluşturma çalışmalarının sürdüğünü, toplu taşıma işletim sisteminin yeniden güncellendiğini, deniz ulaşımının payının artırılmaya çalışıldığını ve en önemlisi de toplu ulaşım alt yapısına ciddi yatırımlar yaptıklarını anlatan Bozdoğan, ulaşım altyapısında birinci sırada raylı sistemlerin, ikinci sırada karayolu ve kavşakların, üçüncü sırada da tünel yolların geldiğini kaydetti.

Bozdoğan, yol ve kavşak yapım çalışmalarından bu dönem içinde 103 tanesinin bittiğini, 70 tanesinin yapımı, 100’e yakınının da projesinin devam ettiğini anlattı.

”SAHİL YOLU KORİDOR REHABİLİTASYON PROJESİ”

E-5’deki yol genişletme çalışmalarının bitmek üzere olduğunu dile getiren Bozdoğan, bunun hemen ardından ”Sahil Yolu Koridor Rehabilitasyonu Projesi”ni başlatacaklarını bildirdi.

Bozdoğan, bu projenin Yenikapı’dan Ataköy’e kadar olan bölümü kapsadığını belirterek, şu bilgileri verdi:

”Şu anda sahil yolu 2 gidiş, 2 dönüş 2 de orta şerit olmak üzere toplam 6 şerit. Bu proje ile sahil yolunda Fatih ilçesi sınırındaki surlara kadar hedefimiz 4 gidiş 4 dönüş olmak üzere şerit sayısını 8’e çıkarmak. Yol için kenardaki yeşil alanlardan alacağız. Surları çıktıktan sonra eğer yerimiz olursa 8 şeridi devam ettireceğiz. Ataköy’de Ayamama Deresi üzerindeki köprüyü de yıkarak buraya katlı kavşak yapacağız. Derenin her 2 yanına da 2 şeritli yol yaparak bunu da E-5’e bağlayacağız. Bu yol Koçtaş’ın olduğu yere çıkacak. Bu çalışmaya paralel olarak Ayamama Deresi de temizlenerek motorlarla dereden ulaşım sağlanacak. Böylece bu çalışma ile Eminönü’nden itibaren sahil yoluna farklı noktalardan katılan araçları yine bağlantı noktalarından tahliye edeceğiz. Bu proje 2007’de başlayacak, 2008 yılı sonuna doğru bitecek. Bu büyük bir proje. Yapa yapa gideceğiz. Bu projenin toplam maliyeti 100 milyon doları bulacak.”

YEŞİLKÖY ASKERİ HAVAALANI KAVŞAĞI’NDA DÜZENLEME

Rafet Bozdoğan, bu çalışmanın devamı olarak trafik tıkanıklığı yaşanan Yeşilköy Askeri Havaalanı’nın bulunduğu döner kavşakta da düzenlenme
yapacaklarını bildirdi.

6 şeritli olan bu yolda Bakırköy-Florya güzergahında 2 gidiş, 2 de dönüş olmak üzere 4 şeridi alta alacaklarını belirten Bozdoğan, böylece döner kavşakta kesişmelerin azalacağını ve buradaki tıkanıklığın giderileceğini kaydetti.

Bozdoğan, maliyeti 5 milyon YTL’yi geçmeyecek bu projenin de 2007’de başlayacağını ve 3-4 ay gibi kısa bir sürede de bitirileceğini belirtti.