Şahin: Bursa parsel bazında yönetilemez

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Bursa Kentsel Dönüşüm Çevre İmar Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen 'Bursa'da Kentsel Dönüşüm' panelinde konuştu.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Bursa Kentsel Dönüşüm Çevre İmar Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen ‘Bursa’da Kentsel Dönüşüm’ panelinde konuştu. Kentsel Dönüşümün Bursa için olmazsa olmaz olduğunu kaydeden Şahin, dönüşümün tek bir bölgede değil Bursa’nın her yerinden başlaması gerektiğini savundu.

    Şahin, Bursa’da kentsel dönüşüm konusunda yerel yönetimlerin ciddi hatalar yaptıklarını belirterek, “Kentsel dönüşüm Bursa’nın her yerinden başlamalı, alanlardan çıkıp binalara yönelmelidir. Örneğin Yıldırım’da başlatılan kentsel dönüşüm projesinde sadece 7 mahallenin riskli alan ilan edilmesi son derece yanlıştır. Bölgede binalara bakılmadan raporlar verilmiştir. Büyükşehir Belediyesi’nin jeolojik haritalarında o bölgeler riskli alan olmamasına rağmen, Yıldırım Belediyemiz, özel bir üniversite işbirliği ile orayı riskli alan ilan etmiştir. Ancak ilginç olan özel üniversitenin bünyesinde bu kararı almasını sağlayacak Jeoloji Mühendisliği ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri bulunmamaktadır.” diye konuştu.

    Bursa’nın parsel bazında değil bir bütün halinde yönetilmesi gerektiğini ifade eden Şahin, imar planlarının da el yordamıyla yapıldığını söyledi. Şahin şunları kaydetti: “Bursa’nın bütüncül olarak planlanması şarttır. Bunun örneklerini Kocaeli, Kayseri ve Konya’da görebiliyoruz. Kentler bütün olarak planlanmış. Bugün Kayseri’de son 5 yılda parsel bazında 1 adet dahi plan tadilatı yapılmazken, Bursa’da Büyükşehir hudutlarındaki 7 ilçede 3 bin 881 adet, toplam 17 ilçede de 6 bin 250 adet plan tadilatı yapılması, Bursa’nın sürekli günübirlik ve parsel bazında idare edildiğini gösteriyor.”

    İnşaat Mühendisleri Odası olarak 6306 sayılı Afet Riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanunu önemsediklerini bir kez daha yineleyen Şahin, Bursa’da yerel yönetimlerin kentsel dönüşüm projelerini kamuoyuyla paylaşarak, halkın sosyo-ekonomik durumunu gözeterek hayata geçirmeleri gerektiğini belirtti.

    Şahin, kentsel dönüşüm konusunda yerel yönetimlere de uyarılarda bulundu. Şahin şöyle devam etti: “Kentsel dönüşümde yüzümüzü alanlara değil binalara dönmeliyiz, yerel yöneticilerimiz bu durumu göz ardı etmemelidir, 6306 sayılı yasanın boşluklarını yakalamaya çalışmaktan ziyade yasanın ruhunu yakalamaya çalışmalıdırlar. Kentsel dönüşümü gerçekleştirirken insanlar yaşadıkları çevreden uzaklaştırılmamalı, göç etmek zorunda bırakılmamalıdır. Maalesef bugün gördüğümüz kentsel dönüşüm projelerinin bu kaygıları taşımadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.”