Şahin; ‘Mahkeme kararları tartışılmaz değil’

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, mahkeme kararlarının tartışılmaz olmadığına işaret ederek, "Mahkeme kararlarına uymak başka şey, hukuksal açıdan yorumlamak başka şeydir" dedi.

Şahin, mahkeme kararlarının tartışılmaz olmadığına işaret ederek, “Mahkeme kararlarına uymak başka bir şey, hukuksal açıdan yorumlamak başka şeydir. Buna herkesin hakkı olması gerekir” şeklinde değerlendirdi.

Şahin, Türkiye Cumhuriyeti’nin laiklik ilkesini benimsediğine işaret ederek, Başbakan Erdoğan’ın AİHM’in başörtüsü ile ilgili kararıyla ilgili değerlendirmelerinin tamamen din ve vicdan özgürlüğü bağlamında olduğuna işaret etti. Laikliğin din ve vicdan özgürlüğünün teminatı olduğuna işaret eden Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kişilerin mensubu bulundukları dinin gereği inancı ile bir davranışta bulunmaları halinde, bunun dinde yeri olup olmadığı ve din ve vicdan özgürlüğü alanında değerlendirip değerlendirmeyeceği incelenirken, o dinin temsilci konusumundaki dini kişi ve kurumdan bilgi alınması hem kamu düzeni hem de bireysel özgürlükler bakımından önemli bulunmaktadır. Laik ülkelerde bunların çokça örnekleri vardır.”

Şahin, Başbakan Erdoğan’ın, AİHM’in başörtüsü kararının din ulemasına sorulması yönündeki açıklamalarının, uluslararası kurallara ve anayasaya aykırılık oluşturmadığını ifade etti.

Demokratik ve laik ülkelerin bir çoğunda dini kurumların, anayasal kurumlar olduğuna işaret eden Şahin, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’nın 136.maddesi ve Diyanet İşleri Başkanlığını düzenlemiştir. Diyanet İşler Başkanlığı bünyesinde yer alan Yüksek Din Kurulu, dini konularda halkı aydınlatmakla görevlidir. 1980’lı yıllarda Devlet Bakanlığı, başörtüsü ile ilgili bir düzenlemede yararlanmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan görüş istemiştir. Bu, devletin kurallarının, din kurallarına dayandırılması girişi değil, bireylerine dini özgürlüklerine saygının bir gereğidir” dedi.