Şahin: Öğrencilerimizi siyasallaştırıp bu kutuplaşmanın içerisine koymamalıyız

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, öğrenci evleriyle ilgili tartışmaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, öğrenci evleriyle ilgili tartışmaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Şahin, öğrencilerimizi siyasallaştırıp bu kutuplaşmanın içerisine koymamamız gerektiğini söyledi.

    Tekirdağ Valiliği’ni ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, “Çocuklarımız hepimizin gözbebeği. Görüşü ne olursa olsun hepimizin arzusu, çocuklarımızı en iyi biçimde yetiştirmek. Hepimiz kendinden daha iyi yetişmiş bir nesil yetiştirmek için mücadele ediyoruz. Burada bunun analizi çok iyi yapmak gerekiyor. Aslında yurt gibi çalışan fakat yurt vasfını taşımayan apartlar var. Yurt gibi olmadığı için de denetimde yapılamıyor. Bu sorunu çözmemiz lazım. Bunu çözerken de hepimizin olaya bilimsel yaklaşması, sorunu doğru algılaması lazım.” dedi

Vali Ali Yerlikaya ziyaret sırasında Bakan Şahin’e bir vazo hediye etti. Daha sonra Fatma Şahin, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin öğrenci evleri ile ilgili sorduğu soruya Şahin şu cevabı verdi. “Bizim en büyük sorunumuz sorunu düzgün tartışamıyoruz. Sorunları tartışırken de ayrıştırıyoruz, kutuplaştırıyoruz, birbirimizi yıpratıyoruz. Hele ki bu sorun öğrencilerimiz ise burada asla öğrencilerimizi siyasallaştırıp bu kutuplaşmanın içerisine koymamamız gerekiyor.”

Özel hayata müdahale veya yaşam tarzına müdahale şeklinde korkunç bir kakafoninin ortaya çıktığını söyleyen Bakan Şahin sözlerine söyle devam etti: “Bunu çözelim derken özel hayata müdahale ve özgürlüklerin kısıtlanması gibi söylentiler çıkıyor. Bu böyle olunca işin içinden çıkmak da zor oluyor. Birbirimizi kırıp döküyoruz. Sayın Başbakanımızın 3 hafta önce açıkladığı demokratikleşme paketinde biz yaşam tarzına müdahaleyi TCK’ya göre suç ilan ediyoruz. Bir yıldan 3 yıla kadar ceza getiriyoruz. Çok net, yani bütün vesayet rejimlerinden kurtulmaya çalışan, bireyin hakkını, hukukunu, özgürlüğünü arttıran ve bunu 10 yıldan beri yapmaya çalışarak özgürlük alanlarını genişletmeye çalışan iktidar, yeni vesayet alanları oluşturabilir mi? Öncelikle bizim bunları hepsini çok iyi anlamamız gerekiyor.”