Şahin: Türkiye büyük takdir topluyor

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'nin son yıllarda uyguladığı etkin dış politikanın, özellikle İslam coğrafyasında büyük takdir topladığını belirterek, ''Bu politikalar devam etmelidir''dedi.

Bahreyn’e yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Şahin, Türkiye saatiyle 13.45’te özel uçak GAP ile bu ülkeden ayrıldı.

Şahin’i, Manama Havalanında, Bahreyn Temsilciler Meclisi Başkanı Al Dahrani ve Türkiye’nin Manama Büyükelçisi Haldun Otman uğurladı.

TBMM Başkanı Şahin, hareketinden önce gazetecilerin sorusu üzerine, Bahreyn’in bölgesinin önemli ülkelerinden biri olduğunu vurguladı ve Bahreyn’de gerek demokratik adımlar açısından gerek insan hakları açısından önemli gelişmelerin olduğunu memnuniyetle öğrendiğini belirtti. Son yıllarda Türkiye ile Bahreyn arasında ilişkiler açısından da önemli mesafelerin alındığını kaydeden Şahin ”Benim ziyaretimin de buna ciddi katkılar sağladığına inanıyorum” dedi.

Çok yararlı görüşmeler yaptığını ifade eden Mehmet Ali Şahin, ”Başta kral hazretleri olmak üzere, buradaki yetkililerin üzerinde durdukları ortak nokta şudur; ‘Türkiye gerek bölgesinde gerek dünyada çok etkin konumda olan ülkedir. Özellikle Müslümanların duyarlı olduğu konulara, duyarlı olması ve bu konular bağlamında ciddi katkı sağlaması hepimizi memnun etmektedir.’ Tabiki ben de buna katıldım” diye konuştu.

Yarın akşam da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in geleceğini hatırlatan Şahin, görüşmelerde yatırımların ele alınacağını, Bahreyn’in ciddi bir kalkınma hamlesi içinde olduğunu belirtti ve ”Son derece modern ve çağdaş bir ülke görüntüsü var” tanımlaması yaptı.

Şahin, bir başka soru üzerine de Türkiye’nin son yıllarda uyguladığı çözüme ve dünya barışına dönük etkin dış politikasının, özellikle İslam coğrafyasında büyük takdir topladığına dikkati çekerek ”Bu tespit, sadece ülke yöneticilerine değil, halklara da yansıyor. Bundan bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ve yönetici olarak gurur duyuyorum. Bu politikalar devam etmelidir”dedi. Parlamentolar arasındaki ilişkileri de artırmayı düşündüklerini vurgulayan Şahin, ”Bundan sonra, daha ciddi, daha sık ilişkiler halinde olacağız. Körfez ülkelerine dönük ziyaretlerin, bu ülkeler arasındaki ilişkilerin devamında büyük yarar sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Şahin, hareketinden önce de bir petro kimya tesisini gezerek, yetkililerden bilgi aldı.