Şahin’den Çavuşoğlu’na iadeyi ziyaret

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu'na iadeyi ziyarette bulundu.

Şahin, TBMM Ek Hizmet binasında kendisine ait olan makam odasını, çalışmalarında kullanmak üzere Çavuşoğlu’na tahsis etti. Şahin, Genel Sekreter Ali Osman Koca ile birlikte, ziyaret sırasında söz konusu makam odasının bulunduğu katta incelemelerde bulundu.

Başka ülkelere zaman zaman ziyaretlerde bulunduğunu ve o ülkelerin Meclis binalarını gezdiğini belirten Şahin, ”Türkiye olarak biz kendimizi hiçbir zaman küçük görmeyelim. Türkiye, her bakımdan dünya ile rekabet edebilecek güçtedir, hatta birçok bakımdan onlardan da ileridedir. Ama bundan ben Türkiye’nin gelmiş olduğu noktayı, bu bakımdan takdirle izliyorum” diye konuştu.

Şahin, Çavuşoğlu’na başarılar dileyerek, ”başarıyla görevlerini yerine getirmeleri bakımından” Meclis Başkanlığı olarak her türlü imkanları seferber ettiklerini söyledi.

AKPM Başkanı Çavuşoğlu, adaylık sürecinden itibaren gördüğü destek ve kendisine ait çalışma ofisini tahsis ettiğinden dolayı TBMM Başkanı Şahin’e teşekkür etti.

Oluşturacağı ekiple, üstlendikleri görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacaklarını ifade eden Çavuşoğlu, ”Türkiye’nin hangi noktaya geldiğini söylediniz. Ama eğitimli insan gücü bakımından da Türk insanının gücünü, uluslararası alanlarda aldıkları görevlere baktığımızda görüyoruz. Burada bizimle çalışacak Meclisten ve başka kurumlardan arkadaşlarla Avrupa Konseyinin çalışmalarına katkı sağlayacağız. Buraya aday olmamızdaki en büyük sebep, içinde bulunduğumuz değerlerini paylaştığımız Avrupa’ya katkı sağlayabilmek, yükünü almak. Sayın Başbakanımızın söylediği gibi, yük olmaya değil, yükünü almak için yola çıktık” diye konuştu.

Çavuşoğlu, AKPM’nin merkezinin Fransa’nın Strazburg kentinde bulunduğunu, oradaki çalışma ofisinin fonksiyonel yönden iyi olduğunu, ancak Türkiye’deki binanın oradaki binadan 10 kat daha iyi olduğunu ifade etti.

ANTALYA’DA YAŞANAN SEL…

TBMM Başkanı Şahin, Antalya’da yaşanan sel felaketi nedeniyle dün olay yerine gittiğini anımsatarak, Karaçallı köyünde hasar gören yerlerde incelemelerde bulunduğunu, vatandaşlarla sohbet ettiklerini anlattı.

Şahin, birkaç hafta sonra bölgeye tekrar gideceğini belirterek, ”Oralara gittiğimde mevcut görüntüler ortadan kalkmış olacak” dedi.

Çavuşoğlu, Antalya Milletvekili olarak TBMM Başkanı Şahin’in ziyaretinin önemine dikkati çekerek, ”Hem TBMM Başkanımız olarak hem de Cumhurbaşkanı Vekili olarak bölgeye gitmiş olmanızdan, vatandaşımıza sahip çıkmanızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.