‘Sahip olduğumuz değerleri yok etmişiz’

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, "Geçmişte sahip olduğumuz değerleri hoyratça yok etmişiz" dedi.

190 kişilik grupta ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, altı vali, 10 kaymakam ve 170’ye yakın belediye başkanı yer aldı.

Dört günlük gezi süresince Prag ve Budapeşte’deki tarihi kimliğin nasıl korunduğu, tarih bilincinin nasıl ortaya çıkarıldığı incelenerek, şehirlerin tarihi dokusunu korumada nasıl bir yol izlenmesi gerektiği tartışıldı. Başkan Badem, gezi hakkında yaptığı değerlendirmede, “Türkiye olarak geçmişte sahip olduğumuz büyük değerleri bir parça da olsa hoyratça harcadığımızı, tarihi bilincini elde etmeden birçok tarihi değerimizi yok ettiğimizi gördük. Avrupa’da, özellikle Çekoslovakya, Macaristan ve Avusturya’da tarihi değerlerin nasıl korunduğunu, yıkılanların bile tekrar aynı şekilde inşa edildiğini gördük. İkinci Dünya Savaşı’nda yüzde 70’i yıkılmış olan Budapeşte, aynı şekilde tekrar inşa edilmiş.” dedi.

Tarih bilincinin oluşmasında ya da tarihin korunmasında sadece çevre bilinci ve tarih bilgisinin yetmediğini vurgulayan Badem, “Nüfus artışımızı planlayamadıkça, milli geliri arttırmadıkça, yaşam standartlarımızı yükseltmedikçe, en önemlisi köyden şehre göçü durdurmadıkça birçok şeyi başarmamız mümkün değil.” diye konuştu.

Hükümete, Tarihî Kentler Birliği’ne verdiği destekten dolayı teşekkür eden Mahmut Badem, “Arasta örneğinde olduğu gibi hükümetimiz, tarihî kimliği korumak adına çok ciddi destekler veriyor. TOKİ de hibe ya da 20 yıllık krediler şeklinde, tarihî mülklerin sahiplerine bu değerleri korumaları için katkı sağlıyor. Böyle bir mülke sahip vatandaşlarımızın, bu kredilerden ya da hibelerden yararlanarak tarihimize sahip çıkmasını ve gelecek nesillere tarihimizin korunarak yansıtılmasını diliyorum.” dedi.