Sahipsiz mescit tinercilerin mekanı haline geldi

Bursa'da park içinde bulunan mescit, sahip çıkan olmayınca tinercilerin mekanı haline geldi.

Bursa’da park içinde bulunan mescit, sahip çıkan olmayınca tinercilerin mekanı haline geldi. Camları kırılıp, halı, duvar ve pencereleri yakılan mescitten arta kalanlar ise bahçeye atılmış.

Osmangazi ilçesi Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Turgut Özal Parkı’ndaki mescit, kimliği beliksiz kişi ve kişilerce harap edilip kullanılamaz hale getirildi. Adeta talan edilip, cam ve kapıları kırılan, halıları ve eşyaları yakılan mescidin içler acısı hali vatandaşları isyan ettirdi.

Parkta yıllardır kullanılan mescidin daha sonra atıl durumda bırakıldığını anlatan mahalleli ibadethanenin son durumuna tepki gösteriyor. Mescide yapılanlara ve ilgisizliğe tepki gösteren vatandaşlar, yetkililerden bir an önce duruma el atmasını bekliyor. Bir ibadethanenin tinerciler ve evsizlerin mekanı olup bu hale gelmesini anlamakta güçlük çektiklerini anlatan mahalleli, gerekenlerin bir an önce yapılmasını istedi.

BURANIN HALİ NE OLACAK

Mescidin bir an önce onarılarak kullanıma açılmasını isteyen mahalle sakinlerinden Metin Öngün, “Burası Mescit idi. Burada namaz kılıyorduk, burası artık tinercilerin, balicilerin yeri oldu. Burası yaklaşık on yıldır vardı. Yaklaşık 3-4 senedir atıl durumda kullanılmıyor. Burada camlar kırıldı, çocuklar tinerciler kırıyor. Burara geceleri esrar bali için gidiyorlar. Tinerciler çoğu gece eve gitmeyip burada kalıyor. Gece birden sonra hepsi buraya geliyor, evlerine gitmiyor. Buranın halısı, her şeyi vardı. Eskiden kilitli idi ama camları kırıp içeri giriyorlar,” dedi.

Bazı zamanlarda Osmangazi Belediyesi’nden gelen görevlilerin bahçenin temizliğini yaptıklarını anlatan Öngün, şunları söyledi: “Ben bu mahallede 42 senedir oturuyorum. Mahalleli baş edemiyor artık. Polis gelip, çocukları kovalayıp gidiyor. Burası nasıl olacak bilemiyorum, belediye başkanına sormak lazım.” şeklinde konuştu.