Sahne ile insan psikolojisini birlestiriyor

IZMIR - Bireylerin yasadiklari psikolojik, iliskisel, toplumsal sorunlarin canlandirma yoluyla ele alinip çözümlenmesi için kullanilan psikodrama terapilerine her yastan birey katiliyor.

Yedi yildir psikodrama terapisi üzerine çalismalar yapan Psikiyatrist Doç. Dr. Inci Doganer, psikodramanin, psikiyatri, psikoloji, organizasyonel iliskiler, kisiler arasi iletisim alaninda kullanildigini belirterek, “Psikodrama, bireyin sorunlarini anlatmasinin yanisira bireyin geçmiste yasadigi korkulari, gelecek planlarini, düslerini canlandirma yoluyla diger bireylerle paylasmasini sagliyor” dedi.

Doç. Dr. Doganer psikodramanin faydalarini anlatirken, “Birey,

belli bir süre psikodrama terapisine katildiktan sonra sorunlarini kolayca çözümleyebiliyor. Bunun yaninda empati yetenegini gelistiriyor. Psikodrama, insan psikolojisine yarari olan bir bilim” diye konustu.

Psikodramanin insan psikolojisiyle sahneyi birlestirdigini vurgulayan Doç. Dr. Doganer, “Bu bilimin asil hedefi, insanlarda mevcut olan yaraticiligin gelistirilmesidir. Yaraticiligi gelistirirken, insanlarin eski sorunlarina yeni çözümler üretmesini, bu çözümlere adapte olmasini saglar” dedi.

Insanlararasi iliskilerin, ruhsal problemlerin psikodrama yoluyla düzelecegine deginen Doç. Dr. Inci Doganer, psikodramanin ancak uzman kisiler tarafindan yapildigi zaman olumlu sonuçlar verebilecegini söyledi.

Terapinin, 8 – 20 kisiyle yapildigini ve bir seansin 2 saat sürdügünü anlatan Doganer, bazen bir terapinin 48 saatlik araliklarla yapildigini, bu sürenin kisilerin durumuna göre degistigini bildirdi.

Psikodrama terapisine katilanlarin memnun oldugunu kaydeden Doganer, “Gelenler, baskalarini anlama kapasitelerinin arttigini, ön yargilarinin azaldigini, kendi sorunlarini kolaylikla çözebildiklerini, geçmisteki yaralarinin iyilestigini dile getiriyorlar.” diye konustu.

Gücünü insandaki “yaraticilik ve empati”den alan J.L. Moreno adli bir bilim adaminin buldugu psikodrama, bir grup psikoterapisi kurami, yöntemi ve teknigi. Bu dünya görüsü, tiyatrodan is dünyasina, egitimden tedaviye, çocuklardan yetiskinlere kadar son derece genis bir alanda kullaniliyor. Egitime birçok katkilari bulunan psikodrama, ögrenci davranislarini olumlu yönde etkiliyor. Birçok uzman ise psikodramanin basarisini, yasantisal ögrenmeyi saglama sirrindan kaynaklandigini söylüyor. Psikodrama için bir sahne, bir yönetici uzman ve bir grup gerekiyor.