Sahte fenni araç muayenesi davası

Antalya ve Burdur polisince, 5 ilde sahte fenni araç muayenesi yapıldığı iddiasıyla düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan ya da haklarında işlem yapılan 18'i tutuklu 19'u tutuksuz 37 şüpheli hakkında dava açıldı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı koordinesinde, geçen yıl Mayıs ayında Antalya ve Burdur polisince, 5 ilde sahte fenni araç muayenesi yapıldığı iddiasıyla düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan ya da haklarında işlem yapılan 18’i tutuklu 19’u tutuksuz 37 şüpheli hakkında dava açıldı.

Antalya, Burdur, Denizli, Adana ve İzmir’de birbiriyle bağlantılı kişilerin sahte belgelerle fenni araç muayenesi yaptırdığına yönelik iddialar üzerine, geçen yıl Mayıs ayında düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüphelilere ilişkin savcılık soruşturması tamamlandı. Antalya Cumhuriyet Savcılığının, ortaya çıkan yeni deliller ve belgeler nedeniyle 10 ayı aşkın süren soruşturmasının ardından hazırladığı 360 sayfalık iddianame, Antalya 10. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Savcılık, 18’i tutuklu 36 şüpheli hakkında, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasını öngören ”suç örgütü kurmak, suç örgütüne üye olmak ve örgüt adına faaliyet yürütmek ile mühürde ve resmi belgede sahtecilik yapmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık” gibi suçlamalarla dava açarken, Antalya Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru tutuksuz sanık Kenan G’nin de, zanlılarla bağlantılı olduğu iddiasıyla yargılanması talep edildi.

Cumhuriyet Savcılığı, suç örgütüne elebaşılık ettiği iddiasıyla tutuklanan Gültekin Yalı’nın, operasyon ve soruşturmada aydınlatılan 207 ayrı olayla ilgili alt sınır 414’ten üst sınır olan toplam 1050 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Öte yandan, Antalya 10. Asliye Ceza Mahkemesince, iddianamenin kabul edilmesine ilişkin verilen kararda, tutuklu sanıkların 10 aydır cezaevinde bulunduğu gerekçesiyle diğer sanıkların da duruşmaya katılımının önemi belirtilerek, tutuksuz sanıkların polis tarafından 24 saat öncesinde gözaltına alınarak ilk duruşmaya getirilmelerine karar verildi.

-OLAY NEYDİ-

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı koordinesinde, geçen yıl Mayıs ayında Antalya, Burdur, Adana, İzmir ve Denizli’de eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda, trafik takipçiliği yapan, takipçilerle çalışan ve sahte fenni muayene işlemlerine aracılık yaptıkları iddia edilen 15 kişi gözaltına alınmıştı. Bunlardan 12’si ile savcılığın devam eden soruşturması kapsamında 6 kişinin daha tutuklanması ile tutuklu sayısı 18’e yükselmiş, 19 kişinin ise tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.

Zanlıların daha önce Antalya’da trafik takipçiliği yaptığı belirlenen Gültekin Yalı’nın liderliğinde suç örgütü oluşturdukları, kendilerine başvuran yüzlerce kişinin araçları için Karayollarının mühür, pul ve hologramlarının sahtelerini düzenleyerek, araçların fenni muayenesini yapılmış gösterdikleri iddia edilmişti.

Operasyonda, iki yıllık araç fenni muayene geçerliliği nedeniyle daha önce işlemleri yürüten Karayolları Muayene İstasyonunun adı kullanılarak yapılmış 150 sahte hologram ve mühürlerle son dönemde muayene işlemini üstlenen işletmenin adının kullanıldığı bin 500’e yakın sahte hologram ve sahte ruhsatla sahte ruhsat yazılımında kullanılan elektronik daktiloların ele geçirildiği bildirilmişti.

Zanlıların, sahte fenni araç muayenesi yoluyla devleti Maliyeye harç yatırmayarak, araç sahiplerini de gerçekte fenni muayeneyi yaptırmayarak dolandırdıkları belirtilmişti.