Sahte paraları piyasaya sürmeye çalışan kalpazanlar yakalandı

Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri tarafından yapılan operasyonlarda, Antalya merkez ve Serik ilçesinde piyasaya sahte para sürmeye çalışan 8 kişi yakalandı.

Olay ile ilgili gözaltına alınan şahısların bilgilerine başvurulduktan sonra Antalya’da yakalanan 4 kişi Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edilirken Serik ilçesinde yakalanan 4 kişinin sorgulamasının devam ettiği belirtildi.
Alınan bilgiye göre; Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri daha önceden piyasaya sahte para sürmekten dolayı sabıkası bulunan R.U’yu (42) takibe aldı. R.U arkadaşı A.K (47) ile buluşarak Antalya Havalimanı yolu üzerinde İstanbul’dan geldiği belirlenen ve içerisinde H.S (38) ile B.K.’nin bulunduğu otomobile bindi. Polis, içerisinde 4 kişinin bulunduğu otomobili takip etmeye başladı.

Şüpheli şahıslar 2 gün 2 gece boyunca otomobil içerisinden sadece alışveriş yapmak için indi. Bu sırada polis savcılıktan emirle aram kararı aldı. Bu sabaha karşı otomobil içerisinde uyuyan şahıslar polisin düzenlediği operasyon sonucunda 4 kişiyi göz altına aldı. Şüpheli şahısların üzerlerinde yapılan kontrollerde 99 adet sahte 10 YTL bulundu. Şahısların bilgisine başvurulduktan sonra İstanbul’dan gelen H.S ile B.K’nin bu paraları, İstanbul’dan yüzde 30 gerçek para vererek satın adlıları tespit edildi.

Yapılan çalışma sonucunda aynı kişilerin Serik ilçesinde de 2 bin YTL tutarında sahte parayı 4 kişiye sattıkları öğrenilince burada da operasyon düzenlendi. Operasyonda kimlikleri henüz açıklanmayan 4 kişi’nin daha yakalandığı belirtildi. Antalya’da yakalanan H.S, B.K, R.U ve A.K ifadelerinin ardından adliyeye sevk edilirken, Serik’te yakalanan 4 kişinin sorgulamalarının devam ettiği belirtildi.