Sahtecilerin yaptiklari paralar gerçegini aratmiyor

KILIS - Sahte paranin gerçeginden ayrilmasinda en önemli delillerden biri olan tirtikli çemberin profosyonelce yapildigini gören Kilis Emniyet Müdürü Atalay Sönmez, islerinin daha da zorlastigini söyledi.

Sahte para basanlara suç üstü yapan Kilis polisi, organize bir olusumun bir ayagini çökertmis oldu. Edinilen bir istihbarati degerlendiren Kilis Kaçakçilik ve Organize Suçlar Bürosu ekipleri, Yavuz Sultan Selim Mahallesi, 186 nolu apartman bodrumuna ve belirlenen diger iki adrese es anlamli operasyon yapti.

Düzenlenen baskin sonrasinda piyasaya sürülmek üzere toplam 65 bin 350 adet madeni para, 61 bin 680 adet basilmaya hazilanmis sari renkli pul, 2 adet madeni 1 YTL ve 2’lik EURO basimi için kurulmus makina, 1 adet Cumhuriyet Altini basiminda kullanilan makina, 8 adet madeni para klisesi, 1 adet madeni 2 avro’luk klise, 1 Adet madeni paraya tirtikli kenar yapiminda kullanilan makina ile baskida kullanildigi belirlenen çok sayida malzeme ele geçirdi. Olayla ilgili süpheli olarak H.B,I.I ve K.S.K adli kisiler Cumhuriyet Savciligina sevk edildiler.

Operasyonlarla ilgili olarak açiklama yapan Kilis Emniyet Müdürü Atalay Sönmez, vatandaslari sahte para konusunda daha duyarli olmaya çagirdi. Operasyonda kenar yapiminda kullanilan bir makinaya da el konuldugunu aktaran Sönmez, “Madeni sahte paralari gerçeklerinden ayiran bir yönü olan kenarlarinin da iyi bir sekilde yapildigini gözlemledik. Daha önce kenarlar yapilamiyor ve sahte paralar bu sayede belirlenebiliyordu. Ama gördük ki onun da formülünü bulmuslar. Dolayisiyla vatandaslarimiz madeni para alirken ya da verirken daha dikkatli olsunlar. Ayirmak çok daha zorlasti “ifadesini kullandi. Ayrica Müdür Sönmez, sahtecilerin sürekli olarak peslerinde olduklarini yineledi.