Sair Yazar Yavuz Bülent Bakiler ‘Öztürkçe adi altinda dilimiz katlediliyor’

KOCAELI - Sair Yazar Yavuz Bülent Bakiler, Türkçe'nin üzerinde iç ve dis güçler tarafindan oyunlar oynandigini söyledi.

Özel Erkul Ilkögretim Okulu tarafindan “Erkul’da Dil Bayrami” konulu bir program düzenlendi. Okulun konferans salonunda düzenlenen konferansa konusmaci olarak Sair Yazar Yavuz Bülent Bakiler katildi Salonda bulunan ögrenci ve ögretmenlere seslenen Bakiler, öztürkçe konusulacak diye dilin zenginliginin katledildigini söyledi.

Dil zenginligimiz için Türkçe’nin önemine deginen Bülent Bakiler, öztürkçenin Türkiye’yi çikmazlara götürecegini belirtti. Kelime hazinesi az olan öztürkçenin edebiyatin ve gelismenin sifir noktasina getirecegini ifade eden Bakiler, Türkçe üzerine su yorumlari yapti; “Kültür bütünlügü içerisinde her türlü degerimiz yer alir. Avrupa Birligi bizi kendisine benzetmek istiyor. Atatürk, ‘Millet kültür birliginden ibarettir.’ diyor. Kültür bir milletin yasayis tarzidir. Kültür bazilarinin sandigi gibi sadece çok roman ve gazete okumak degildir.”

Radyo ve televizyonlarda da Türkçe’nin katledildigini belirten Bakiler, dil birliginin önemine deginerek, Türkleri bölmek için dil birliginin bozulmaya çalisildigini söyledi. Bakiler sözlerini söyle sürdürdü, “Biz kendi adet ve kültürümüze bagli kalmaliyiz. Güzel ülkemizde Türkçemiz de içeriden ve disaridan ihanet çemberi içerisinde gittikçe kan kaybediyor. Ülkemizde Türkçe ve öztürkçe mücadelesi var. Türkçe bizim ana dilimizdir. Kelime zenginligi insan hayatinda önemlidir. Batida ilkögretimde ders kitaplari 71 bin kelimeden olusurken, Türkiye’de 6 bin kelimedir. Bizim çocuklarimiz bu 6 bin kelimenin ancak yüzde 10’nuyla düsünüyor ve konusuyorlar.”