Şaka diye jandarma aranırsa ne olur?

Malatya'nın Akçadağ ilçesinde bir genç, şaka yapmak amacıyla telefonla İlçe Jandarma Komutanlığını arayınca, "tehdit suçu"ndan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

E.İ., “Bugünün ne olduğunu biliyor musunuz? Bugün intikam günü” deyip telefonu kapattı. Ancak gencin yaptığı şaka kendisine pahalıya patladı. Güvenlik güçlerinin hassas olduğu bir günde böyle bir ifade ile telefonla arayan kişiyi tespit eden jandarma, konuyu cumhuriyet savcısına iletti. Cumhuriyet savcısı da E.İ.’yi, “tehdit suçu”ndan tutuklayarak cezaevine gönderdi.

Alınan bilgiye göre, olay şöyle gelişti: “Dün saat 09.35 sıralarında kimliğini vermeyen sesi kısık bir erkek şahıs Akçadağ İlçe Jandarma Komutanlığı santralini arayarak ‘Bugünün ne olduğunu biliyor musunuz? bugün intikam günü’ diyerek telefonu kapattı. Saat 10.00 sıralarında Petek Pastanesinden Akçadağ İlçe Jandarma Komutanlığı aranarak herhangi bir sipariş olup olmadığı soruldu. Bu esnada santral görevlisi tarafından Petek Pastanesinde çalışan F.G. isimli şahsa ‘Biraz önce bir şahıs aradı sesi E.İ.’ye benziyordu, o mu aradı?’ diye sorulunca F.G., (evet o aradı ancak şaka mahiyetinde aradı) şeklinde cevap verdi. İlçe Jandarma Komutanlığınca Petek Pastanesine telefon açılarak işletme sahibi H.Ö.’den E.İ.’nin komutanlığa gönderilmesi istenildi. E.İ. ile yapılan görüşmede, İlçe Jandarma Komutanlığının santralini şaka mahiyetinde kendisinin aradığını, herhangi bir art niyetinin olmadığını ifade etti.

Olayın cumhuriyet savcılığına bildirilmesi üzerine, savcılık tarafından E.İ. hakkında “tehdit suçu”ndan tahkikat yapılması talimatı verildi. Şüpheli E.İ., tanzim edilen tahkikat evrakları ile birlikte cumhuriyet savcılığına sevk edildi ve ilk sorgusunu müteakip tutuklanarak cezaevine gönderildi.