Sakarya 5 milyon euroluk alisveris yapti

SAKARYA - Depremde binasi çöken ve tüm araçlari enkaz altinda kalan Adapazari Büyüksehir Belediyesi 5 milyon Euroluk araç gereçle güçlendi.

Hollanda’nin Delft Belediyesi tarafindan temin edilen araçlar Hollanda’nin Ankara Büyükelçisi Dr. Marcel Kurpershoek’inde katildigi törenle Adapazari Büyüksehir Belediyesi’ne teslim edildi. Büyükelçi Kurpershoek Adapazari Büyüksehir Belediye Baskani Aziz Duran’a 17 itfaiye aracinin temsili anahtarini verdi.

Törende konusan Adapazari Büyüksehir Belediye Baskani Aziz Duran, itfaiye araçlarinin Marmara depreminde binasinin çökmesiyle enkaz altinda kaldigini belirterek, ellerinde ise yarar bir ekipman bulunmadigini vurguladi. Itfaiye teskilatinin yeniden yapilandirilmasi için bir proje hazirladiklarini anlatan Duran, Marmara Depremi Rehabilitasyon Programi çerçevesinde hazirladiklari itfaiye projesinin Basbakanlik Proje Birimi tarafindan kabul gördügünü dile getirdi. 5 milyon 173 bin euroluk itfaiye projesinin maaliyetinin yüzede 75’nin Avrupa Yatirim Bankasi hibe kredisiyle Hollan’nin Delft kentinden sagladigini anlatan Duran, “5 milyon 173 bin Euroluk bütçesinin yüzde 75’i Avrupa Yatirim Bankasi, yüzde 12,4’ü Adapazari Büyüksehir, yüzde 12,6’si Caritas Türkiye tarafindan karsilandi” dedi. Duran, bu araç gereçlerle bölgenin en güçlü itfaiyesine sahip olduklarini vurguladi. Adapazari ile Delft sehrinin kardes sehir oldugunun altini çizen Duran, bu isbirliginin bundan böyle diger alanlarda da devat etmesi dileginde bulundu.

Hollanda’nin Ankara Büyükelçisi Dr. Marcel Kurpershoek de ülkesinde 500 bin Türk’ün yasadigini dile getirerek, deprem felaketinden sonra Türkiye’nin yardimina kosmayi bir görev saydiklarini belirtti. 1954 yilinda Kuzey Denizi’nin tasmasiyla Hollanda’da binlerce kisinin hayatini kaybettigini hatirlatan Büyükelçi, afet sonrasinda baska ülkelerden gelen yardimlari hiç bir zaman unutmadiklarini vurguladi. Adapazari’nda depremin izlerinin silinmesi için gösterilen çabayi taktirle karsiladigini kaydeden Kurpershoek, güçlenen itfaiye teskilatiyla insanlarin kendilerini daha güvende hissedeceklerini ifade etti. Büyükelçi, bundan sonra da baska projelerle dostluklarin devam edecegini; sanayi, spor, kültürel alanda iliskilerin sürecegini kaydetti.

Sakarya Valisi Nuri Okutan da, devlet idaresinin en önemli görevinin felaketlerde etkin rol almasi oldugunu vurgulayarak, devletin deprem bölgesine üç günde gelebildigini hatirlatti.

Konusmalardan sonra Büyüksehir Belediye Baskani Aziz Duran, büyükelçi ve Hollanda’dan gelen yetkililere birer plaket verdi.

Programin sonnuda ise yeni araçlarla bir de trafik kazasindan araç içerisindeki yaralilarin kurtarilmasi tatbikati yapildi. Tatbikati vatandaslar merakli gözlerle izledi.