Sakarya süs bitkisi yetiştiriciliğinde marka oluyor

Sakarya Süs Bitkicileri Yetiştirme Birliği (SAKARYABİR) Başkanı Somer Saraçoğlu, süs bitkisi üretim ve pazarlanmasında Sakarya'yı Türkiye'de merkez, uluslararası pazarda ise Türkiye'yi bir marka haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

300’e yakın tescilli süs bitkisi üreticisi olan Sakarya’daki sektör temsilcileri bir birlik altında toplandı. SAKARYABİR’in Arifiye’deki hizmet binası törenle açıldı.

Sakarya Valisi Nuri Okutan, Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Durman, Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erol Öztürk açılışa katılanlar arasında yer aldı. SAKARYABİR Başkanı Somer Saraçoğlu, yaptığı konuşmada, süs bitkisi üretim ve pazarlanmasında Sakarya’yı Türkiye’de merkez haline getireiceklerini dile getirdi. Uluslararası pazarda ise Türkiye’yi bir marka haline getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Saraçoğlu, amaçlarının bitki kalitesini uluslararası standartlarda belgelendirerek, sertifikalı bitki üretimini başlatmayı istediklerini belirterek, “Amacımız AVrupa’da faaliyet gösteren kurum ve birliklerle entegrasyon sağlayıp kalıcı bir bağ oluşturarak Avrupae kalite ve ztandartları bölgemizde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Böylece bitki üretimini ihracat yapabilir seviyeye çıkararak uluslararası pazardan pay elde etmeyi arzu ediyoruz. Sakarya’nın iklim ve toprak bakımından bu iş için çok özel bir konuma sahip.Yeni merkez binamızda sürdüreceğimiz faaliyetlerle bölgemizde yatırım yapmayı isteyen iştirakçilere teknik konularda yol gösterip örgütleyerek güçlü duruma getirmektir” dedi.

Tarım İl Müdürü Abdurrahman Çakar da dış mekan süs bitkiciliğinde iklim, coğrafi, ulaşım bakımından en müsait yerin Sakarya olduğunu vurgulayarak, koşar adımlarla sektörün sağlıklı bir şekilde geliştiğini dile getirdi. Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran’da, belediye olarak SAKARYABİR’in bir müştesirisi olduklarını ifade ederek, “Altyapı çalışmalarımızı bitirdik. Sıra üst yapıda. Şehrin güzelleşmesi için bitki alışverişini buradan yapacağız. Bu şekilde hem sektörü destekleyeceğiz hemde paramız başka yere gitmeyecek. Sakaryalılar’ın burada üretilen güzellikleri görmesi gerekir” şeklinde konuştu.

60 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI

Sakarya Valisi Nuri Okutan da, bu sektörden Sakarya’nın çok iyi bir ekonomik gelire sahip olabileceğini anlattı. İstanbul ve Kocaeli’nin sanayiye doyduğunu ve sanayinin Sakarya’ya doıru yöneldiğini vurgulayan Okutan, sanayileşmeyi süs bitkileriyle güzel ve estetik bir şekilde çevre kirliliği meydana getirmeden tatlayabileceklerinin altını çizdi. Bu sektörün 60 bin kişiye iş imkanı sağlayabileceğine değinen Okutan, bu işin verimli ve kaliteli yapılması için üniversite, milli eğitim ve tarım il müdürlüğünün yetiştiricileri eğitimi noktasında faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydetti. Eğitilen yetiştiricilere ifadan dağıtıldığını anlatan Okutan,pazarlama konusunda da epey mesafe aldıklarını birliğin açılmasının da bunun önemli bir halkası olduğunu sözlerine ekledi.