Sakarya Valisi Okutan sokak köpekleri hakinda belediyelere uyari yazisi gönderdi

Sakarya'da sayilari hizla artan ve 3 bin oldugu tahmin edilen sokak köpeklerinin can güvenligini tehdit etmesi Sakarya Valisi Nuri Okutan'i da harekete geçirdi.

Vali Okutan, sehir merkezi ve mahallelerde, basibos sokak köpeklerinin guruplar halinde dolastigini kaydederek, sorunun insan yasamini tehdit edecek düzeye geldigini vurguladi. Sakarya’da görülen 8 kuduz vakasinin endiseyi daha da arttirdigini vurgulayan Okutan, ilgili kurumlara tedbir alinmasi çagrisinda bulundu. Okutan, sokak köpekleri konusunda önlem alinmadigi taktirde, çevre ve insan sagligi açisindan istenmeyen sonuçlarin ortaya çikmasinin kaçinilmaz olacagi uyarisinda bulunarak Il Koordinasyon Toplantisi’nda da gündeme gelen tedbirlerin acilen hayata geçirilmesi gerektigini anlatti. Kurumlara gönderdigi yazida ilgili kanun maddelerini de ekleyen Okutan, belediyeler ve kaymakamliklarin görevlerini yerine getirmesini istedi.

Bu arada Sakarya’da son 9 ayda 10 bin kuduz asisi tüketimi yapildigi ögrenildi. Sayilari her geçen gün artan sokak köpeklerinin saldirisina ugrayanlar artinca kuduz asisi ihtiyaci da katlandi. Edinilen bilgiye göre Sakarya ile yaklasik nufüsa sahip olan üç ilin tükettigi asi kadar kuduz asisi tüketti. Nufüsu Sakarya’nin iki kati olan Kocaeli’nin ayni dönem içerisinde 9 bin asi tüketmesi, Sakarya’daki tehlikeyi açikça gösterdigi kaydedildi.

Sakarya Genç Isadamlari Dernegi’nde bir araya gelen 14 sivil toplum örgütü baskani, konuyu enine boyuna tartismis ve tedbir alinmasi konusunda yetkilileri uyarmisti.