Sakarya yerli otomobil üretimine talip

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Mahmut Kösemusul, yerli otomobilin Sakarya'da üretilebileceğini söyledi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Mahmut Kösemusul, yerli otomobilin Sakarya’da üretilebileceğini söyledi.
Mahmut Kösemusul, gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil üretilmesi yönündeki otomotiv sanayinden bulunduğu talebe destek verdiklerini belirterek, yerli otomobil üretimi için Sakarya’da işçi ve yer konusunda elverişli şartların bulunduğunu savundu.
Dünyanın en iyi otomobil işçiliğinin Sakarya’da olduğunu ve bunun da belgelendiğini ifade eden Kösemusul, “Şehrimizde bir dünya markası olan Toyota otomobil fabrikası üretim yapıyor. Sakarya’daki işçiler, dünyanın en iyi otomotiv işçileri seçildi ve bu resmen belgelendi. Biz yerli üretimde, otomotiv işçiliği konusunda destek vermeye hazırız. Bu yönde yetişmiş ve çok kaliteli bir işgücü potansiyelimiz var. Otomobil teknolojisi konusunda da ülke olarak sıkıntı çekmeyeceğimizi düşünüyoruz. Yerli otomobil üretmememiz için hiçbir sebep yok.” diye konuştu.
Yerli otomobilin üretileceği yer konusunda da sıkıntı yaşanmayacağını ve yer temini sağlayabileceklerini vurgulayan Kösemusul, “Sakarya’nın ABD’nin Detroit otomobil üssünü geride bırakacağını düşünüyorum. Zaten sadece Toyota değil, Çin otomotiv devleri de Sakarya’da yatırım yapmak istiyor. Biz de ülke olarak kendi yerli otomobilimizi Sakarya’da üretebiliriz. Başbakanımıza bu konuda destek veriyoruz. Üretim yeri ve işçilik konusunda desteğe hazırız.” şeklinde konuştu.