Sakaryalı gazeteciler Diyarbakır ve Mardin’i gezdi

Sakarya Gelişim ve Demokrasi Platformu, Sakaryalı bir grup gazeteciye Diyarbakır ve Mardin'i gezdirdi.

Sakarya Gelişim ve Demokrasi Platformu, Sakaryalı bir grup gazeteciye Diyarbakır ve Mardin’i gezdirdi. Mardin’de meslektaşları hem de vatandaşların gösterdiği samimi ilgi karşısında duygulu anlar yaşayan gazeteciler unutulmaz anılarla döndü.

Geziye Sakarya Gelişim ve Demokrasi Platformu Başkanı Remzi Çinemre, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Murat Uygun ve bir gurup gazeteci katıldı. Gazeteciler Diyarbakır’da Ulu Camii’ni ziyaret etti. Ardından dershanelerle birlikte kapatılması istenen bir okuma salonu ziyaret eden gazeteciler duygulu anlar yaşadı. Okuma salonunda bulunan öğrenciler ve velileri ile sohbet eden gazeteciler daha sonra Mardin’e geçti.

Mardin’de muhteşem güzelliğiyle cezbeden Kasimiye Medresesi, Mardin Ulu Camii ve 5. yüzyılda inşa edilen ve Süryani Kilisesi’nin önemli merkezlerinden biri olan Deyrul Zafaran Manastırı ve Dara’da bulunan yeraltı şehrini ziyaret eden gazeteciler, daha sonra şehrin yöresel lezzetlerini tattı. Ayrıca Mardin’deki meslektaşlarıyla da bir araya gelen gazeteciler, fikir alışverişinde bulundu ve barış sürecinin devam etmesini istedi. Kimse Yok Mu Derneği Mardin Şubesi’ni de ziyaret eden gazetecileri Mardin Valisi Ahmet Cengiz yemekte ağırladı. Cengiz, gezinin çok önemli olduğunu belirterek iki şehrin insanını birbirine yaklaştıracağını söyledi. Mardinli gazetecilere de Sakarya’yı ziyaret etmesini öneren Cengiz, iki şehrin dostluk köprüsünün daha da gelişeceğini kaydetti.

“BÖLGE İNSANIN SAMİMİYETİ BİZİ ÇOK ETKİLEDİ”

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Murat Uygun geziyi değerlendirirken bölge insanının samimiyetinden çok etkilendiğini vurguladı. Uygun, hem Mardinli meslektaşlarının, hem de bölge halkının misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederek, “Biz gerçekten kardeşmişiz. Bunu orda açıkça gördük. Ben bu bölge ile önyargıları olanlara doğuya, güneydoğuya gitmelerini öneriyorum. Ne doğu ve güneydoğu batıdan, ne de batı güneydoğudan bakıldığı gibi değil. Önyargılarımızı kırmalıyız. Biz gerçekten kardeşiz. Çok güzel anılarla döndük.” diye konuştu.

Okuma solanlarının da kendisini çok duygulandırdığını ifade eden Uygun, “Burada gönüllü öğretmenler hiçbir karşılık beklemeden okuma salonlarına gelen öğrencilere bir şeyler öğretmek için çırpınıyorlar. Çocuklarda burada olmaktan çok mutlu. Bu çocuklara sahip çıkılmış. Aileleri de çocuklarının buralara gelmesini destekliyor. Bu salonların kapatılması büyük yıkım olur. Buraya gelen çocukların güzel hayalleri var ve bu hayalleri yıkılmamalı” şeklinde konuştu.

Yeni Sakarya Gazetesi Haber Müdürü Arda Aydıntepe’de bölgeyi terör bölgesi olarak bildiklerini dile getirerek, “Ancak hiç de öyle değil. Burada her dakika bombalar patlamıyor. Normal batıdaki şehirler gibi. Mardin’in Türkiye’nin en huzurlu şehirleri arasında bulunduğunu öğrendik. Bu gezi benim bu bölgeye karşı bakış açımı değiştirdi” dedi.

Yenihaber Gazetesi Haber Müdürü Şener Sak ise “Bu batıdan doğuya, doğudan batıya gidip gelişler artarsa birbirimizi daha iyi anlarız” diye konuştu. Medya Rota internet haber sitesi sahibi Ersin İbil, Adatavır internet sitesi sahibi İbrahim Bulut ve Sakarya’da yayın yapan Çark Dergisi’den Cengiz Olgaç ve kemal Tilkilioğlu’da gezinin çok faydalı olduğunu belirttiler.

Sakarya Gelişim ve Demokrasi Platformu Başkanı Remzi Çinemre, geziyi gazetecilerle bir araya gelmek, birlikte zaman geçirmek ve Çinemre, geziye katılan gazetecilere ilgilerinden dolayı teşekkür ederek, Doğu-Batı kardeşliğinin görülmesi için bu tür gezilerin sürmesi gerektiğini belirtti.