‘Sakarya’yı kış sporları merkezi yapacağız’

Sakarya'nın Hendek ilçesinde bulunan bin 750 metre yükseklikteki Dikmen Tepesi'ne doğa sporcuları ile birlikte tırmanma yürüyüşü yapan Sakarya Valisi Nuri Okutan, Sakarya'yı kış sporlarının yapılacağı bir yer haline dönüştürmek istediklerini söyledi.

Burada Vali Okutan’a Ultima Doğa Sporları ve Araştırma Derneği doğa sporlarına yaptığı destek ve katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi. Vali Okutan köyde bulunan öğrencilere kitap ve saat hediye etti. Daha sonra Okutan, doğa sporcuları ve köylüler ile birlikte Sakarya’nın en yüksek tepesi olan bin 750 metre yükseklikteki Dikmen tepesine tırmanma yürüyüşü yaptı. Kar üstünde yapılan tırmanma yürüyüşü sırasında Okutan ve beraberindekiler zaman zaman zor anlar yaşadı.

Okutan, tırmanış öncesi CİHAN muhabirine yaptığı açıklamada, Sakarya’nın nehirlerini, göllerini, mağaralarını ve yaylarını turizm ve doğa sporları yönünden değerlendirmek üzere bir takım aktiviteler yaptıklarını söyledi. Sakarya’nın deprem yaşamış bir il olduğunu ve artık depremin vermiş olduğu korkuyu ve travmayı üzerimizden atmaları gerektiğini dile getiren Okutan, “Bunu üzerimizden atmanın en iyi yolu bütünleşmeden geçiyor. Sakarya, İstanbul ve Ankara’nın hemen ortasında günü birlik gidilip gelinebilecek yer. Doğal güzelliklere sahibiz. Bu güzelliklerin kendimizce bilinmesi, tanınması ve tanıtılması arzusundayız. Büyük yerleşim bölgelerinde kent yaşantısından sıkılmış insanların stres atmasına yönelik alternatifleri göstermek arzusundayız. Maksadımız idareciler olarak bölgeyi en iyi şekilde tanımamızı sağlıyor. Sakarya, İstanbul ve Ankara’nın hemen ortasında günü birlik gidilip gelinebilecek yer. Doğal güzelliklere sahibiz. Bu güzelliklerin kendimizce bilinmesi, tanınması ve tanıtılması arzusundayız. Büyük yerleşim bölgelerinde kent yaşantısından sıkılmış insanların stres atmasına yönelik alternatifleri göstermek arzusundayız.” dedi.

Yaylayı tanımaya yönelik bir yürüyüş yaptıklarını anlatan Okutan, Dikmen Tepesi’ni kış sporlarının yapılabileceği bir yer haline getirmek istediklerini belirtti. Okutan, “Daha önce helikopterler ile bu bölgede teknik elamanlar ile bir inceleme yaptırdık. Bu bölgede ileride kayak ve kış sporlarına yönelik yatırım yapmayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.