Sakatlar Konfederasyonu Genel Kurulu bölünmeyle bitti

Gün boyu tartışmalara ve arbedelere sebep olan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Kurulu 10. Olağan Genel Kurulu bölünmeyle bitti.

Sakatlar Konfederasyonu 10.Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkan Faruk Öztimur, AK Parti Milletvekili Lokman Ayva’yı genel kurula müdahale etmek ve siyaset karıştırmakla suçladı. Faruk Öztimur ve kardeşi Mustafa Öztimur, AK Parti Milletvekili Lokman Ayva’nın, İşitme Engelliler Federasyonu üyesi ve TBMM’nde çalışan Tolga Aydın’ı tehdit ettiğini iddia etti.

Öztimur, Lokman Ayva’nın İşitme Engelliler Federasyonu’nu Faruk Öztimur’un rakibi Ahmet Cantürk’e destek vermesi konusunda tehdit ettiğini belirtti. Bu sırada Mustafa Öztimur ile Lokman Ayva’nın yanında bulunan danışmanı arasında kavga çıktı. Yumrukların konuştuğu kavgada Öztimur taraftarları tarafından atılan bir su şişesi de Lokman Ayva’nın hemen önünde bulunan danışmanına isabet etti. Çıkan tartışmalarda, Faruk Öztimur’un abisi Mustafa Öztimur’un Lokman Ayva’nın üzerine yürüdüğü iddia edildi.

Oylamaya geçildiği sırada Ahmet Cantürk taraftarlarının liste değişikliği isteğinin kabul edilmemesi üzerine Cantürk taraftarları, listeyi görevlilerin elinden almak istedi ancak polis tarafından engellendi.

Yaşanan tartışmalardan kısa bir süre sonra AK Parti Milletvekili Lokman Ayva salonu terk etti. Spastik Özürlüler ve Alternatif Körler Derneği’nin Konfederasyonu’na katılımı konusunda yapılan oylamayı da Faruk Öztimur taraftarları 62’ye 28 oyla kazandı. Ahmet Cantürk taraftarlarının gün boyu karşı çıktığı değişikliğin geçmesi ve Lokman Ayva’nın salondan ayrılmasından sonra bir açıklama yapan Ahmet Cantürk, kongreyi terk ettiklerini açıkladı.

Cantürk, bugün öyle ya da böyle salondan uzaklaştırılmak istendiklerini belirterek, “Aslında karşımızdakiler başarılı idi. Ben şimdi onları tebrik ediyorum, bu işi bitirdiniz. Helal olsun, provokasyonlarla bitirdiniz. Tehditlerle bitirdiniz. Saldırılarla bitirdiniz. Yıldırma politikaları ile bitirdiniz. Güle güle, tepe tepe istediğiniz gibi kullanacağınız Türkiye Sakatlar Konfederasyonu bırakıyoruz size. Helal olsun. Canınız istediği gibi nasıl istiyorsunuz öyle kullanın. Listemizi çekiyoruz. Bayramınız olsun. Bu bayram sizi mutlu edecekse hoşça kalın.” dedi.

Salonu terk eden Ahmet Cantürk ve taraftarları salon dışında delege kartlarını yaktı. Cantürk kendilerini Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’na bağlayan bütün bağları yaktıklarını ve 2. Ulusal Engelliler Konfederasyonu’nu kuracaklarını ilan etti.

Ahmet Cantürk salon dışında yaptığı açıklamada, “Bugün Türkiye’de bir çatı örgütünün genel kurulunda yaşanan rezaleti hep birlikte gördük ve yaşadık. Milletvekilimiz sayın Lokman Ayva’ya yapılan saldırıyı, aynı milletvekiline yönelik işitme engellilerin kullanılması ile gerçekleştirilen tehdit ve saldırıyı; bizlerin görüşlerimizi açıklamak için harcadığımız çabaların sonucunda elde ettiğimiz çabayı.” dedi.

Cantürk, Genel Kurul’a katılan 109 delegeden 3’te 2’sinin oyunu yani 82 oyu alması gereken bir tüzük değişikliğinin 60 civarında oyla değiştirildiğini ifade etti. Cantürk, “Bundan sonra ne diyebilirim. Bunu bilmiyorum. Ama makyaj yönetimi ve bütün bunların sadece Faruk Öztimur’un genel başkanlığını korumak için tezgahlandığını genel kurulda gördük. Ayrıldık. Şimdi burada gördüğünüz ateşte yanan kartlarımız Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’na bizi bağlayan bağlarımızı belgeleyen tüzük ve belgelerimizi yakıyoruz. Bundan böyle Türkiye Sakatlar Konfederasyonu bizim için yoktur. Artık 2. Ulusal Engelliler Konfederasyonu vardır. Herkese hayırlı olsun.” dedi.

Cantürk taraftarlarının salondan ayrılmasından sonra yapılan oylamaya geçildi. Oylamaya 126 delegeden 74’ü katılırken 2 oy geçersiz sayıldı. Genel Başkan Faruk Öztimur, geçerli 72 oyun tamamını alarak yeniden genel başkan seçildi.