Sakık: Kürtler Ermeniler olunca tu kaka

Sırrı Kakık: "Sorun Kürtler, Ermeniler olunca tu kaka, ama Türkler olunca Meclis'te ittifak oluyor''

”Temel kanun” olarak görüşülen, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısının, 1. bölümü üzerinde CHP Grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz, yurtdışında yaşayan Türkler’in bazılarının, ülkedeki işsizlik nedeniyle yurtdışına gittiğini söyledi.

Türkiye’nin, Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerinde sürükleyici bir ülke olamadığını ifade eden Korkmaz, ”Türkiye, eğer Türk Cumhuriyetleri ile dayanışma içerisinde olsaydı, 1915 olaylarıyla ilgili tasarıların bazı ülkelerde kabul edildiği bir dönemde daha da güçlü olurdu, ama olamadı” dedi.

MHP Grubu adına görüşlerini açıklayan Giresun Milletvekili Murat Özkan, Türkiye’nin, bağımsızlıklarını ilan ettikleri 1993’ten beri Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerini geliştirerek sürdürdüğünü ifade etti.

Ancak Hükümetin, bugün bölgeye ilgisiz kaldığını iddia eden Özkan, yurtdışında yaşayan Türklerin sorunlarına, klasik Dışişleri mantığı ile yaklaşılamayacağını, daha kapsamlı yaklaşılması gerektiğini kaydetti.

-‘YURTDIŞI TÜRKLER BAKANLIĞI KURULMALI”-

Murat Özkan, yurtdışında yaşayan Türklerin 3. kuşağının ana dillerini geliştirmenin, birinci öncelikleri olması gerektiğini ifade ederek, ”Bu konuda müstakil bir bakanlık kurulmalıdır” dedi.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da grubu adına yaptığı konuşmada, demokratik açılım sürecinde, yabancı Türkler başkanlığı kurulmasını doğru bulmadıklarını kaydetti. Bu tasarıyı, AK Parti’nin seçim yatırımı olarak gördüklerini belirten Sakık, ”İlk önce evimizin önündeki çöpleri toplamalıyız, iç sorunlarımızı çözmeliyiz” dedi.

Yurtdışındaki Türkler konusunda, ilgili Bakanlıklarda bir çok kurum varken, neden böyle bir başkanlık kurulduğunu anlayamadığını belirten Sakık, ”Hep yurtdışındaki Türkler diyorsunuz. Peki biz ne yapacağız, Bu ülkedeki Kürtler, Araplar, Süryaniler, Ermeniler ne yapacak? Onları neden düşünmüyorsunuz?’ diye konuştu.

Umut yolculuğundan dolayı, Yunanistan’daki cezaevlerinde yatan Kürt çocuklarının bulunduğunu ifade eden Sırrı Sakık, ”Bu konuyu Bakana sormuştum ama bir yıldır bana cevap verecek. Hep, birlikten, beraberlikten, kardeşlikten söz ediyoruz. Sorun Kürtler, Ermeniler olunca tu kaka, ama Türkler olunca Meclis’te ittifak oluyor” dedi.

Sakık, ”Irkçılık yapıyorsunuz” diye laf atan CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman’a, ”Asıl ırkçı, faşist sizsiniz” yanıtını verdi. Sırrı Sakık, ”Birilerinin soy ağacını araştıran birisiyle ben hiç bir şey konuşmam. Cumhurbaşkanının soy ağacına bakarak, Ermeni olabileceğini bile söylediniz” dedi.

Tasarının görüşmeleri 1. bölüm üzerinde sürüyor.