Sakız çiğneyerek sağır olma riskini azaltırsınız

Uçakla seyahat sırasında yüksek basınç nedeniyle içkulak basınç travması riski artıyor.

Bahçelievler Medicana Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Emre Yücel, uçak yolculuğunda ya da dalışlarda meydana gelen kulak travması hakkında şunları söyledi: “İçkulak basınç travması (barotrauma), basınç değişikliği nedeniyle içkulak ile ortakulak arasında anormal bağlantı oluşması ve buna bağlı olarak içkulak fonksiyonlarında bozulma olmasıdır. Bu durum genellikle uçak yolcularında, uçucu personelde ve dalgıçlarda görülür.”

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün geçtiğimiz günlerde Tunus ziyareti dönüşünde içkulak travması yaşayarak ameliyat geçirmesi bu konudaki sağlık problemlerine dikkat çekti. Basınç farklılıkları ve yüksek basıncın etkisiyle kulakta meydana gelen hasarlar, kalıcı işitme bozukluklarına neden olabiliyor. Uzmanlar nezle hastalarının uçağa binmekten kaçınmasını tavsiye ediyor. Çünkü nezle, östaki tüpünün düzenli çalışmasını engelliyor. Doç. Dr. Yücel, içkulak travmasına karşı alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor: “Uçak yolculuğu ya da dalış yapanların yüksek basınçtan kaynaklanabilen içkulak travmasına karşı sakız çiğnemesi ve burun açıcı dekonjensan sprey kullanmasını tavsiye ediyoruz. Özellikle nezleyken uçağa binilmesi içkulak travma riskini artırıyor. Seyahat yapmaları zorunlu ise o zaman da sık sık burun temizleyerek ve sakız çiğneyerek bu riski azaltabilirler.” Basınç değişkenlikleri, içkulak sıvılarının ortakulağa geçmesine yol açarak travmaya neden oluyor. Doç. Dr. Emre, bu denge bozukluğunu şöyle açıklıyor: “Geniz ile ortakulak arasında bulunan östaki tüpü isimli yapı yoluyla atmosferdeki basınç ile ortakulak basıncı dengelenir. Bu tüpün görevini yeterince yapamaması, dış ortam ile ortakulak basıncı arasında bir fark oluşmasına yol açar. Bu fark yeterli şiddete ulaşınca içkulak ile ortakulak arasındaki pencerelerden fistül denilen bir anormal açıklık oluşur ve içkulak sıvıları ortakulak boşluğuna sızar.”

İçkulak travmasından şüphelenmesini gerektiren belirtiler, baş dönmesi, bulantı, kusma, kulakta uğultu ve işitme kaybı olarak biliniyor. Doç. Dr. Emre’ye göre, içkulak travmasının tedavisi için önce istirahat edilmesi, başın yükseltilmesi ve her türlü ıkınma ve zorlanmanın kısıtlanması gerekiyor. Travma sırasında oluşan fistülün kendi kendine kapanması mümkün olabiliyor. Düzelme olmazsa ortakulak boşluğu açılarak ameliyat yapılıyor. Ameliyat ile işitme düzelmesi yüzde 40 ile yüzde 100 arasında düzelebiliyor.

İçkulak basınç farkından nasıl etkilenir?

Bunu açıklamak için kısaca içkulak yapısından bahsedilmeli. İçkulak; içi endolenf denilen bir sıvı ile dolu bir zar (zar labirent adı verilir) ve zarı çevreleyen kemik kapsülden (kemik labirent) oluşur. Zar labirentin dışı ile kemik kapsül arasında da perilenf denilen farklı bir sıvı bulunur. Bu sıvıların içerdiği maddeler farklıdır ve normal içkulak fonksiyonu için iki farklı sıvının karışmaması gereklidir. Perilenfatik sıvı iki pencere ile ortakulağa açılır, oval pencere üzengi kemiğinin tabanı, yuvarlak pencere ise bir zar ile kapalıdır. Ayrıca içkulak sıvıları beyni saran zarlar arasındaki sıvı ile de ilişkidedir. Ortakulak basıncındaki ani artış bu iki pencere yoluyla içkulak sıvılarına yansıyabilir.

Ortakulak basıncında değişiklik nasıl ortaya çıkar? Geniz ile ortakulak arasındaki östaki tüpü isimli yapı yoluyla atmosferdeki basınç ile ortakulak basıncı dengelenir. Tüpün görevini yapmaması, dışarısı ile ortakulak basıncı arasında bir fark oluşturur. Bu fark yeterli şiddete ulaşınca içkulak ile ortakulak arasındaki pencerelerden fistül denilen bir anormal açıklık oluşur ve içkulak sıvıları ortakulak boşluğuna sızar.

Üç farklı içkulak travması var

1. Alternobarik travma: Artmış ortakulak basıncı ile oluşan, genellikle hafif ve geçici belirtileri olan tip. Sıklıkla dalgıçlar su yüzüne çıkarken veya pilotlarda hızlı yükselmeye bağlı görülür.

2. Atmosferik içkulak barotravması: Dalgıçlarda, burnunu kuvvetli sümkürenlerde görülür. Ortakulak veya beyin sıvısındaki artmış basıncın içkulak sıvılarına yansıması söz konusudur. Belirtiler daha şiddetlidir.

3. İçkulak dekompresyon hastalığı: Daha çok dalgıçlarda görülür. Ani yüzeye çıkan dalgıcın kanında azot gazının oluşturduğu hava kabarcıkları oluşur ve içkulak damarlarını tıkar.