Saklıkent Kanyonu’na restoran yapılacağı iddia edildi

Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Saklıkent Kanyonu'nda bulunan ve sit alanı olduğu gerekçesiyle 2 yıl önce yıkılan işletmelerin yeniden yapılacağı iddia edildi.

Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Saklıkent Kanyonu’nda bulunan ve sit alanı olduğu gerekçesiyle 2 yıl önce yıkılan işletmelerin yeniden yapılacağı iddia edildi. İddialara tepki gösteren TEMA Vakfı Fethiye Sorumlusu Okyay Tirli, “Kanyonda yeniden yapılaşmaya gidilirse konuyu mahkemeye taşırız.” dedi.
    Birinci derece sit alanı olan Saklıkent Kanyonu, içerisinde bulunan restoran, İzmir 2 No’lu Sit Kurulu’nun verdiği karar doğrultusunda Muğla Valiliği’nce 2 yıl önce yıktırılmıştı. Fethiye’nin Kemer beldesine bağlı Kayadibi köyü muhtarı Gürkan Karasel, valiliğin 2 yıl önceki kararını yok sayarak buraya yeniden işletme yapacağını iddia etti.
    Muhtar Karasel, Saklıkent’in başkanlığını Muğla Valisi Fatih Şahin’in yaptığı MELSA şirketi tarafından yeniden ticari işletme açılacağını ileri sürdü.
    Kanyon içindeki çalışmaların başladığını söyleyen Karasel, konuyu Milli Parklar Müdürlüğü’ne bildirdiğini açıkladı. Saklıkent Kanyonu’nun daha önce Kayadibi Muhtarlığı tarafından işletildiğini de hatırlatan Gürkan Karasel, “Buranın işletmesi muhtarlıktan alınarak koruma altına alınmıştı. İçerideki işletmeler de yıkılmıştı. Şimdi Muğla Valiliği’ne bağlı MELSA şirketinin buraya işletme kurmak istemesi bizi çok şaşırttı. Biz bunun yapılmasını istemiyoruz.” dedi.
    Kayadibi köyü muhtarı Gürkan Karasel’e destek veren Fethiye TEMA Başkanı Okyay Tirli, valiliğin koruma kararını sürdürmesini istedi. Saklıkent kanyonunun birinci derece sit alanı olduğunu söyleyen Tirli, “Burası için 50 metrekarelik bir inşaat alanı izni alındığını duyduk. Daha önce burası koruma altına alınarak içeride bulunan restoran yıkılmıştı. Şimdi ne değişti de buraya işletme açılıyor. Konu hakkında Vali Bey ile görüşeceğim. Gerekirse olayı yargıya taşıyarak hukuk mücadelesi başlatacağız.” açıklamasında bulundu.