‘Saldıranı pişman ederiz’

İsrail'in İran'ın uranyum zenginleştirme tesislerine nükleer taktik silahlarıyla saldırı gerçekleştirmeyi planladığı iddiasının İsrailli yetkililer tarafından yalanlanmasına karşın İran'dan yanıt geldi.

Sunday Times gazetesi, birkaç İsrailli askeri kaynağa dayandırarak verdiği haberinde, İsrail’in, İran’ın uranyum zenginleştirme tesislerini yok etmek için düşük yoğunlukta bir nükleer saldırı gerçekleştirmeyi planladığını yazmıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni konuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘İslami Cumhuriyete yönelik herhangi bir harekat karşılıksız kalmayacak ve saldırgan harekattan dolayı çok çabuk pişman olacak’ diye konuştu.

Ehud Olmert’in bir Alman televizyonuna verdiği mülakatta ülkesinin nükleer silaha sahip olduğunu ima eden konuşmasını hatırlatan Hüseyni, ‘Bu, İsrail başbakanının İsrail rejiminin nükleer silaha sahip olduğu itirafından sonra geldi. Bu dünya kamuoyuna, dünyaya ve bölgeye en büyük tehdidin Siyonist rejim olduğunu gösteriyor’ diye belirtti. İsmini vermek istemeyen üst düzey bir İsrailli yetkili yaptığı açıklamada ise iddiayı ‘saçma’ olarak nitelendirmişti.