Saldırgan davranışlar gösteren çocuklar dövülmemeli

Özellikle geleneksel kültürde çok görülen erkek çocuğun saldırganlığının onaylanmasının, kavga eden çocuğa ailesince “aferin” ya da “Seni döveni sen de döveceksin.”

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Anne Baba Eğitimi’ isimli kitapta, çocuklardaki saldırgan davranışların nedenleri anlatılarak, ailelere çözüm önerilerinde bulunuldu. Saldırganlığın, çocuklarda belli dönemlerde normal bir tepki biçimi olarak kabul edilebildiği vurgulanan kitapta, saldırgan davranışların yetişkinler tarafından ödüllendirilmesi ve pekiştirilmesinin, çocuklarda bu tür davranışların artmasına neden olacağı belirtildi. Bu durumun genellikle geleneksel kültürde çok görüldüğü ifade edilen kitapta, geleneksel kültürde erkek çocuğunun saldırganlığının onaylandığı, örneğin, kavga eden çocuğa ailesi tarafından “aferin”, “Seni döveni sen de döveceksin” gibi sözler söylendiğine işaret edildi. Kitapta, çocuğun yetişkinlerden gerekli anlayışı, sevgiyi ve kabulü görmemesi, televizyon ve bilgisayar oyunları ile kitle iletişim araçlarının olumsuz etkisi, anne-babanın aşırı otoriter ve baskıcı tutumlarıyla buna bağlı yaşanan iletişim problemleri, çocuğun anne-babasından dayak yemesi ve biyolojik olarak çocuğun beyin zarı iltihabı, beyin zedelenmesi gibi fizyolojik sorunlar yaşamasının saldırganlığı artıran diğer nedenler olduğu kaydedildi.

Ailelere öneriler

Çocuğa saldırgan davranışların dezavantajlarını gösterin. Asla bu tür davranışlarla isteklerini elde edemeyeceğini anlatın.

Çocuğun olumlu davranışlarını pekiştirin, olumsuz davranışlarını görmezden gelin.

Sportif faaliyetlerde bulunmasına ve belirli süre dışarıda oynamasına izin verin.

Sergilediği saldırgan davranış başkalarının güvenliğini tehdit etmedikçe bu davranışın üzerinde durup, çocuğa baskı yapmayın.

Kızgınlığını giderecek alternatifler bulun.

Çocuğunuzun gelişim dönemlerini ve ihtiyaçlarını iyi bilerek, yerine getirin.

Anne-baba olarak saldırgan davranışlar karşısında sakin davranın, sert değil, ben dilini kullanarak “Böyle davrandığın için üzüldüm.” gibi cümleler kurun.

Çocuğa şiddet içeren televizyon programları izletmeyin.

Çocuğunuzla mümkün olduğunca çok ve kaliteli zaman geçirin.